Cide’de 6 Bin Yıllık Eserler Bulundu

3782

cidede-6-bin-yillik-eserler-bulunduKastamonu’nun Cide ilçesinde başlatılan ve uluslararası bir ekibin yürüttüğü arkeolojik yüzey araştırması çalışmalarında günümüzden 6 bin yıl önceye kadar geri giden buluntulara rastlandı.

Hollanda’nın Leiden Üniversitesi’nden Dr. Bleda Düring başkanlığında oluşturan bir ekip yaptıkları arkeolojik yüzey araştırması projesiyle Cide ve çevresinin tarih öncesi dönemlerine ışık tutmaya çalışıyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda kesin olmayan bulgular çerçevesinde Cide’nin bilinen tarihinin 4 bin yıl daha geriye çekilebileceği belirtildi.

Cide’nin bilinen tarihi günümüzden 2 bin 500 yıl önce başladığı kabul ediliyordu. Yeni başlatılan arkeolojik kazı ile birlikte Cide’nin tarihi geçmişi 6 bin yıl öncesine kadar geri çekilebilecek.

Leiden Üniversitesi’nden Dr. Bleda Düring yaptıkları çalışmanın arkeolojik kalıntıların kapsamlı ve yoğun yüzey araştırması tekniklerini birlikte kullanarak incelemeyi planladığını ve klasik öncesi yani M.Ö. 10 bin ile MÖ. 550 tarihleri arasına yoğunlaşılacağını söyledi.

Dr. Düring, Cide’nin Karadeniz Bölgesi’nde tipik bir yere sahip olduğunu belirterek ilçenin denizcilik tarihi açısında doğal liman Gideros Koyu ile tekneleri kıyıya çekmek için elverişli olan uzun sahilinin oldukça önemli olduğunu belirtti.

Karadeniz kıyılarının Anadolu anakarası ile Karadeniz’e kıyısı bulunan diğer yerlerle olan ilişkilerinin de inceleneceği çalışmaya Hollanda Leiden Üniversitesi, University Collage Londra, Sheffield Üniversitesi gibi üniversitelerden katılımcılar destek veriyor. Cide Arkeoloji Projesi Türkiye’den Kültür Bakanlığı, Hollanda Araştırma Enstitüsü ile İngiliz Arkeoloji Enstitüsü ile de bağlantılı.

Cide’de yürütülen projede Kültür Bakanlığı adına Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nden Arkeolog Çağman Esirgemez katılırken, uluslararası arkeoloji ekibinin Cide ve çevresindeki rehberliğini ise eğitimci ve fotoğraf sanatçısı olan Recai Yılmaz yapıyor. Uluslararası ekibin katılımıyla yapılan çalışmaların 3 yıl süreceği bildirildi.

22.08.2009 Memleket