Antik Kent, Gün Işığına Çıkacak

722

antik-kent-gun-isigina-cikacakMünih Üniversitesi’nden gelen uzmanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Dikili’deki Aterneus Antik Kenti’nde yüzey araştırması yaptı. Bölgenin, arkeolojik açıdan çok zengin olduğu belirtildi.

Zindancık’a hayran oldular

İzmir’in Dikili İlçesi’ndeki Aterneus Antik Kenti’nde, Almanya’nın Münih Üniversitesi’nden gelen ekip, Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle yüzey araştırması yaptı. Proje sorumlusu Prof. Dr. Martin Zimmerman, özellikle ‘Zindancık’ bölgesini çok beğendiklerini söyledi. Heyet, bu bölgeyi fotoğrafladıktan sonra Katıralan Köyü yakınlarındaki Hatipler Kalesi’ne geçti. Helenistik dönemden kalma örme duvarlar hayranlıkla incelendi.

Aristo’nun yaşadığı yer

MİLATTAN Önce 2000’li yıllardan kalma çanak, çömlek parçaları topladı. Proje görevlisi Dr. Güler Ateş, bu bölgenin hiçbir resmi kaynakta bulunmadığını ifade ederek, şöyle dedi: “Dikili olağanüstü ve arkeolojik açıdan çok zengin bir bölge. Aristo burada yaşamış. Onun gibi pek çok filozof ve düşünür burada yetişmiş. Daha önce hiç detaylı araştırma yapılmamış. Belki de buraya ilk kez arkeolog eli değiyor. Çalışmalar sürecek.”

23.08.2009 Kent Haber