Antik Yazıtlar Kayıt Altına Alınıyor

882

Taşköprü ilçesinde 126 köy ve ilçede yapılan yüzey araştırmalarında bulunan antik yazıtların kayıt altınaalındığı bildirildi.

Yüzey araştırmaları, Kültür Bakanlığı Denetmeni Ersin Atakal`ınkontrolünde İsviçre Zürih Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Christian Marek,Dr. Ursula Kunnest ve Max Gander ile Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı veAlmanya Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer tarafından yapılıyor.

Zürih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Christian Marek, yaptığıaçıklamada, Taşköprü`de 26 Ağustos`a kadar yüzey araştırmaları yapacaklarını,bulunan eserler üzerinde ise bu tarihten itibaren 7 gün inceleme yapacaklarını söyledi.

Marek, yüzey araştırmaları kapsamında yazılı eserlerin örneğini alarak,bu eserlerin hangi döneme ve medeniyete ait olduğunu araştırdıklarını ifade etti.Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise ilçenin tarihine ışıktutacak bu çalışmalara ellerinden gelen desteği verdiklerini belirterek, baştaköy muhtarları olmak üzere tüm vatandaşların yüzey araştırması yapan ekibe destek olmasını istedi.

23.08.2009 Kastamonu Postası