Sagalassos’ta Mozaik Yazı Bulundu

1502

sagalassosta-mozaik-yazi-bulunduBurdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nin hamam bölümünde mozaikten ”ithaf yazısı” bulundu. Gün ışığına çıkarılan mozaik yazının milattan sonra 5. yüzyılda yazıldığı tahmin ediliyor.

Sagalassos’ta mozaik yazı bulundu. Mimar Sinan Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Sagalassos Antik Kenti Hamam Bölümü Başkanı Hasan Uzunoğlu” mozaik yazının Sagalassos’ta meydana gelen depremde zarar gördüğünü; 8 satır olduğu tahmin edilen yazının şimdilik 2 satırı gün ışığına çıkarıldı” dedi.

MS 5. yüzyılda yazıldığı sanılan yazının, hamamın soğukluk bölümü olarak adlandırılan kuzey girişine okunacak şekilde yerleştirildiğini anlatan Uzunoğlu”Zemine yerleştirilen ve siyah-beyaz mozaikten yazılan yazının, Genç Antos veya Yeni Santos’a adanarak yazıldığı tahmin ediliyor. Anadolu’nun batısında yer aldığı tahmin edilen Santos kentinin ismi ya da Sagalassos’ta önemli bir kişilik olarak öne çıkan Antos’a adanarak hamamın soğukluk girişine konulan ve ithaf yazısı olduğu sanılan yazı tam anlamıyla henüz çözülememiştir. Bütün olarak 8 satır olduğu sanılan yazı, sadece 2 satır olarak gün ışığına çıkarılmıştır.

Hamamın 2009 yılı kazılarının en önemli buluntusu olarak göze çarpan ithaf yazısı, opus tesselatum tarzında örülmüş. Mozaiklerin kare şeklinde özel şekil verilmeden yerleştirilmesi sanatı olan opus tesselatum tarzı, günümüze kadar bozulmadan gelmiş”dedi.

Uzunoğlu, aynı yerde geçen yıl da Roma imparatorlarından Marcus Aurelius, Antonius Pius ve İmparatoriçe Faustina’nın heykellerinin bulunduğunu anımsattı.

21.08.2009 Cumhuriyet