Afrodisias Antik Kent Kazıları Sona Erdi

1003

afrodisias-antik-kent-kazilari-sona-erdiAydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan Afrodisias Antik Kenti’ndeki kazılar sona ererken, bu yılki kazılarda valinin evi ve üzerinde yerli bir figür olan yazıt ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Kazı Başkanı Roland Smith, yaptığı açıklamada, 1961 yılından beri New York Üniversitesi tarafından sürdürülen ve bu yıl Mayıs ayında başlayan Aphrodisias Antik Kenti kazılarının sona erdiğini belirterek, kazılarda 70 işçiyle Türkiye, ABD ve İngiltere’den gelen 35 öğrenci ve öğretim üyesinin yer aldığını söyledi.

Yaklaşık 3,5 ay süren kazılar için 600 bin dolar harcandığını ifade eden Smith, bu yılki kazı döneminin çok geniş ve enteresan bir çalışma programıyla geçtiğini söyledi.

Bu yıl dört ayrı yerde kazı çalışması gerçekleştirdiklerini ve Hadrian hamamında geniş kapsamlı restorasyon çalışması başlattıklarını vurgulayan Smith, beş yıl önce başlanan Sebasteion anıtındaki restorasyon çalışmasının da sürdüğünü belirtti. Smith, şöyle devam etti:

“Bu seneki kazılardan birinin yapıldığı Bazilika’da, valinin oturduğu ev bulundu. Burası önemli kararların verildiği bir yer. Önemli bir buluntu. Tetrapylon önündeki ana cadde kazısındaysa çok önemli tabakalar bulduk. Osmanlı döneminden, geç Roma dönemine kadar giden yerleşimler bulduk. Bu yerleşimlerde önemli buluntular da yer alıyor.

Bunların içindeki en önemli buluntulardan biri, büyük bir yazıt. Üzerinde yerli bir figür var. Bu Afrodisyas’ın yerli tarihini gösteren önemli buluntulardandır. Bu buluntular, M.S 1. ve 2. yüzyıla ait. Bu dönemde Afrodisias büyük bir gelişme yaşamış ve önemli anıtların yapıldığı dönemlerden biridir.”

Smith, seneye Tetrapylon önündeki ana caddenin açılması çalışmasına devam edeceklerini, şehrin ortasındaki önemli anıtlarda kazı yapacaklarını vurgulayan Smith, Güney Agora’daki büyük bir havuzu da kazmak istediklerini kaydetti.

24.08.2009 CNN TURK