Tümülüsü Olan Üniversite ÇOMÜ

970

tumulusu-olan-universite-comuÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Demircan, dünyada üniversite yerleşim alanı içinde tümülüs bulunan ender üniversitelerden birisi olduklarını ve bu tümülüse ilgiyi artırmak için maketini oluşturduklarını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Demircan yaptığı açıklamada, Çanakkale bölgesinde en önemli iki unsurun tarih ve arkeoloji olduğunu anımsattı. Dardanel topluluğunun, yörenin en eskilerinden biri olarak bu bölgede yaşadığını ve Troya’yı kurduğuna işaret eden Demircan, üniversitenin sınırları içinde kalan Dardanos Tümülüsü’nün de yörenin bir değeri olarak ön plana çıktığını ifade etti. Demircan, söz konusu tümülüse ilgiyi artırmak ve onun değerlerini ortaya koymak üzere çalıştıklarını belirterek, ”Dünyada yerleşim alanı içinde tümülüs bulunan ender üniversitelerden birisiyiz. Bunu önemsememiz ve ön plana çıkartmamız gerekiyordu. Ben 5-6 yıl önce tümülüsün düzenlenmesini üstlendim ve çevre düzenlemesinde bulundum” dedi. İnsanların tümülüse olan ilgisini artırmak ve tanıtmak amacıyla, tümülüsün maketini oluşturduklarını anlatan Demircan, üniversitenin Dardanos Yerleşkesi’nde sergilenecek maketin, Dardanos Krallığı ve tümülüs hakkında bilgilerin yer aldığı yaklaşık 1,5 dakikalık kısa bir belgeselle tanıtımının yapılacağını bildirdi. Demircan, ilgilenenlere ise rehber eşliğinde tümülüsün gezdirileceğini söyledi. Maketin yapımını gerçekleştiren Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Seyhan Boztepe ise 1/20 ölçeğindeki maketin aslına sadık kalınarak yapıldığını ve son rötuşlardan sonra sergilenmeye hazır hale geleceğini kaydetti.

DARDANOS TÜMÜLÜSÜ

Tarihçesi Troya’dan daha eskilere dayanan tümülüs (bir mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepeciklere verilen ad) Çanakkale’ye 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Koridor, ön oda, mezar olmak üzere üç bölümden meydana gelen tümülüste daha önce ele geçirilen altı diadem (antik dönemde kralların sahip oldukları otoriteyi göstermek için başlarına taktıkları beyaz kurdela), küpe, bilezik, gözyaşı şişesi, kandiller ve müzik aletleri bugün Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

25.08.2009 Çanakkale Olay