Müzelerde “Tarihi Skandal”

1775

muzelerde-tarihi-skandalKültür ve Turizm Bakanlığı, 98 ayrı müzede denetim yaptı. Bin 118 adet tarihi eserin kayıp olduğu belirlendi. Bin 241 eser ise taklit çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 98 ayrı müzede yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü denetim çalışmalarının tamamladı ve bu müzelerden, bin 118 adet tarihi eserin kaybolduğu belirledi. Müzelerdeki bin 241 eser ise taklit çıktı.

Kültür Turizm Bakanlığı 98 ayrı müzeye müfettişler gönderilerek envanter çalışması yaptırdı. Müzelerdeki tüm eserler sayıldı ve taklit olup olmadıkları da saptandı. Üç yıl süren çalışmaların ardından müzelerdeki bin 185 eserin kayıp olduğu belirlendi. Bu eserlerden 371’i arkeolojik, 100’ü etnografik ve 714’ünün de sikke (tarihi para) olduğu belirlendi. Müzelerde bin 241 ise taklit çıktı. Asılları çalınan ve yerine taklitleri konan eserlerin de 955’inin sikke, 286’sının arkeolojik olduğu saptandı.

BÜYÜK BÖLÜMÜ YURT DIŞINDA

Kayıp eserlerin fotoğraf ve özellikleri Gümrük Müsteşarlığı ile İçişleri, Dışişleri ve Adalet Bakanlıklarına gönderildi. Bir bölümü yurt dışına kaçırıldığı sanılan bu eserler ancak herhangi bir müzayedede satışa çıkarıldığı taktirde yurda geri getirilmesi için girişimde bulunulabiliyor. Kayıp ve çalıntı eserlerle ilgili 6 müze personeli devlet memurluğundan çıkarıldı. Altı personel hakkında ceza davası açıldı, 32 personele de disiplin cezaları verildi.

Müzelerdeki eserler, koruma altında olmasına rağmen hırsızlarının hedefi olmaktan kurtulamıyor. 2000 yılında Konya’daki Yusufağa Yazma Eser Kütüphanesinden aralarında İbni Sina ve Katip Çelebi’ye ait olanların da bulunduğu 128 basma kitap çalındı. Çalınan ve kaybolan eserler arasında Aydın Nysa antik kentindeki podyum figür başları, Bursa’da M.S. 3’üncü yüzyıla ait ‘’Burçlar Kuşağı’’ konulu mozaik pano, Burdur Müzesindeki 2 adet aslan başlı fragman, Orhangazi Türbesi sanduka örtüsü, Sakıp Sabancı Müzesi bahçesindeki çeşmenin süslü tepelik kısmı ve ayakları, Milas’daki Bizans devrine ait sütun başlıkları, el yazması Kuran-ı Kerim’ler ile Aydın’daki balbal tipindeki mezar taşları da yer alıyor.

27.08.2009 Gazeteport