Kral Mezarları İhmal Nedeniyle Eridi

1773

kral-mezarlari-ihmal-nedeniyle-eridiKaunos Antik Kenti’nde 1970-1972 yılları arasında kazı çalışmalarına katılan Arkeolog Altan Türe, kaya mezarlarında gereken kontrollerin zamanında yapılmadığı iddiasında bulundu.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki, 2 bin 400 yıllık kaya mezarlarındaki erime, TBMM’ye taşınırken, bölgede 40 yıl önce arkeolojik kazılara katılan Altan Türe, ihmal iddiasında bulundu. Arkeolog Türe, mezarlardaki erimenin daha önce tespit edilmesinin mümkün olduğunu savunarak, “Yeterince kontrol yapılsaydı erime 2003 yılından çok daha önce saptanabilirdi. 6 yıldır hiçbir çalışma yapılmamış” dedi.

ASİT YAĞMURU

Yeni Asır’ın 15 Ağustos tarihinde manşetinden duyurduğu “Tarih kanser oldu” başlıklı haberi ses getirdi. CHP Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan konuyu TBMM’ye taşırken, Kaunos Antik Kenti’nde 1970-1972 yılları arasında kazı çalışmalarına katılan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Öğretim Görevlisi Arkeolog Altan Türe, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kaya mezarlarındaki erimenin nedeninin asit yağmurları olduğunu iddia eden Arkeolog Türe, “Kaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, mezarlardaki erimenin nedenini iyi tespit etmiş. Erimenin sebebi asit yağmurları. Bunun nedeni de Yatağan Termik Santrali olabilir. Linyit yakılması sonucu ortaya sülfür çıkar. Sülfürün havadaki nemle temas etmesi de asit oluşturur. Kaya mezarları zaten çatlak dokulu kireç taşlarına oyulmuş. Asit içeri giriyor ve kireç taşını eritiyor. Bir an önce önlem alınmalı” dedi.

UZMAN İNCELEMESİ

Gerekli kontrollerin yapılması durumunda kaya mezarlarındaki erimenin 2003’ten önce tespit edilmesinin mümkün olduğunu belirten Türe, “Ayrıca erimenin tespit edilerek rapor halinde ilgili kurumlara gönderilmesi yeterli değil. Takip edilerek koruma önlemi alınmalıydı. Kazı heyetlerine belli bir ödenek verilir. Bu ödeneğin bir bölümü çıkarılan yapıların konservasyonu için ayrılmalı. Kazı ekipleri içerisinde mimar, kimyager, korservasyon ve restorasyon uzmanları bulunmalı. Yoksa da, 2003’te bu durumun tespit edilerek rapor haline getirilmesinin ardından bölgeye uzman akademisyenler davet edilerek, öneri raporu hazırlanmalı ve önlem alınması sağlanmalıydı. Raporun üzerinden 6 yıl geçmiş. Mezarlar 6 yıl göz önünde erimiş. 2 bin 400 yıllık bu eserler için gerekirse yurtdışından uzmanlar gelmeliydi” diye konuştu.

Almanya’dan ekip gelmişti

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindeki Kaunos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Başkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cengiz Işık, 2003 yılında kaya mezarlardaki erimeyi tespit etmişti. Almanya’dan iki profesör gelerek bir hafta incelemelerde bulunmuş ve rapor hazırlanarak ilgili kurumlara gönderilmişti. Kaya Mezarları’nın bu duruma gelmesinde tektonik hareketlerin, doğa koşullarının ve kendi yapısındaki ince kılcal damarlar gibi kireç çizgilerinin zaman içerisinde erimesinin etkili olduğu tespit edilmişti. Ayrıca bölgede etkili olan asit yağmurları ve hava kirliliğinin de, mezarları olumsuz etkilediği belirtilmişti. Ancak aradan geçen 6 yılda konuyla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı.

700 bin kişi ziyaret ediyor

Yılda 300 bini yabancı olmak üzere 700 bin kişinin ziyaret ettiği Kral Mezarları’nın M.Ö. 400’lü yıllarda Karya ve Likyalı soylu aileler için yapıldığı sanılıyor. Arkeologlara göre bu mezarlar antik kentin zenginlik ve gücünün göstergesiydi. İon tapınağı görünümünde yontulmuş kaya mezarları içinde ölülerin konması için yan yana üç taş sıra bulunuyor. Anıt mezarların ön cephesinde ise İon sütunları ve aslan kabartması yer alıyor.

28.08.2009 Yeni Asır