Claros’un Su Altındaki Sütunları

1170

clarosun-su-altindaki-sutunlariHerşey planlandığı gibi gitseydi, Marmara Adası’ndaki mermer ocaklarından gönderilen sütun tamburları Claros Kehanet Merkezi’ndeki Apollon Tapınağı inşaatında kullanılacaktı…

Ama olmadı; Huysuz ve hırçın Ege, tamburları taşıyan gemiyi Çeşme kıyılarında, Kızılburun açıklarında bağrına bastı… M.Ö I. yüzyılda yaşandı bu olay…

Texas A&M Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Enstitüsü INA nın Türk, Amerikalı ve Avrupalı arkeologları Kızılburun Batığı nın kalıntılarını 2005 yılında araştırmaya başladılar.

Antik çağda Akdeniz de amphora taşırken batmış olan pek çok gemiden farklı olarak, Kızılburun gemisinin ana kargosunu yarı işlenmiş sekiz adet anıtsal mermer sütun tamburu ve Dor üslûbunda bir sütun başlığı oluşturmaktaydı. Bu dokuz parça bir araya getirilebilseydi yaklaşık 10 metre yüksekliğinde bir anıtsal sütun oluşacaktı. Gemide, bu anıtsal parçaların yanı sıra, antik çağda mezar taşı olarak kullanılan steller, mermer sunu kapları, mermer levhalar, kaptanın ve mürettebatın kutsanıp korunması amacıyla kullanılmış olabilecek pişmiş toprak Hermes heykelciği, kurşun çipa, derinlik ölçmek için kullanılan iskandil ağırlığı, çeşitli amphoralar ve pişmiş toprak kaplar gibi buluntular da ele geçti.

Tüm bu buluntular geminin M.Ö I.yy ın ilk üç çeyreğinde batmış olduğunu gösteriyordu.

Kızılburun Batığı kazı çalışmalarında ele geçen eserlerin tamamı Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi nde korunmaya alındı. Bu müzede, ayrıca, Uluburun Bronz Çağ Batığı (M.Ö 1300 ler), Tektaş Burnu Klasik Çağ Batığı (M.Ö 425), Yassıada Bizans Batığı (M.S 625) ve Serçe Limanı Cam Batığı na (M.Ö 1025) ait eserler sergileniyor.

INA nın sualtı akeolojik kazılarında kullandığı Virazon ve Millawanda araştırma gemileri, iki araştırma arasında, soluklanmak için Setur Kuşadası Marina ya demirledi. Marina Müdürü Çağlar Altuntaş ve Kuşadası Rehberler Derneği KURED Başkanı Ali Karapınar a gemileri gezdiren Arkeolog Kaptan Feyyaz Subay INA nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Subay ve Karapınar, kış aylarında, turist rehberlerinin eğitimine yönelik olarak Bodrum daki INA laboratuvarlarında ve Sualtı Arkeoloji Müzesi nde bir workshop düzenlenmesine karar verdi.

31.08.2009 Turizm Haberleri