Gördes’te Neolitik Çağ’a Ait Yerleşim Yeri Keşfedildi

1946

gordeste-neolitik-caga-ait-yerlesim-yeri-kesfedildiManisa’nın Gördes ilçesine bağlı Kayacık beldesinde, Geç Neolitik Çağ’a ait yerleşim yeri bulundu.

Yerleşim yeri, Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ergin Akdeniz başkanlığındaki bir grup arkeolog ve öğrenciden oluşan ekip tarafından, Kayacık sınırları içerisindeki Yanık Tepe mevkisinde tespit edildi. Ekip, TÜBİTAK’ın “Prehistorik ve Protohistorik Çağlarda Manisa ve Çevresi” adlı projesi kapsamında yapılan yüzey araştırmasında çalışıyor. Projede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı ise Denizli Müzesi arkeoloğu Kezban Yılmaz temsil ediyor. Yerleşim yerinin en önemli özelliği, Plateia Petra (Şahan Kayası) adıyla anılan antik yerleşimin, yakınında bulunması.

Kazı başkanı Doç. Dr. Akdeniz, “Bölge, uzun süre Akhisar ve çevresinin iç kesimlerle ulaşımında çok önemli bir güzergah görevi üstlenmiş. Çalışmalar sonucu Geç Neolitik, Kalkolitik ve özellikle İlk Tunç çağlarına tarihlenen çanak, çömlek parçaları topladık. Bunlar, çizim ve fotoğraflama işlemlerinin ardından çağdaşı buluntularla karşılaştırılacak.” dedi.

Geçen ay Yakaköy’de, Roma dönemine ait olduğu sanılan eserler ortaya çıkartılmıştı.

25.08.2009 haberler.com