Harput Kazısında Yeni Yeraltı Koridoru

1065

harput-kazisinda-yeni-yeralti-koridoru2009 Ağustos ayından beri sürdürülen ve Türkiye’nin ilk Osmanlı arkeoloji kazısı olarak bilinen Harput’taki kazı çalışmalarında yeni bir yeraltı koridoru bulunduğu bildirildi.

Elazığ’ın tarihi yerleşim yeri Harput’ta 2009 Ağustos ayında başlatılan Osmanlı arkeoloji kazısının 5. etabı hızlı adımlarla sürdürülüyor. Türkiye’nin ilk Osmanlı arkeolojik kazısı olarak belirtilen sözkonusu çalışmalarda yeni bir yeraltı koridoru bulunduğu bildirildi.

Osmanlı mahallesindeki kazılar

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Müdürü Arkeolog Haydar KALSEN’in başkanlığında, Prof. Dr. Veli SEVİN, Prof. Dr. Necla SEVİN ile 10 arkeolog, 1 mimar ve 30 işçiden oluşan kazı ekibi, ağırlıklı olarak Osmanlı mahallesinde olacak şekilde çalışmalarına hızla devam ediyor.

2009 Ağustos ayından beri devam edilen kazılarda Osmanlı Mahallesinin büyük bir bölümünü bulduklarını söyleyen Arkeolog Prof. Dr. Veli SEVİN, “Yeni dükkânlar açtık. Darphane olduğunu düşündüğümüz alanı da iyiden iyiye inceliyoruz ama henüz darphaneye ilişkin açık bir belgemiz yok. Elimizde veriler var ama yüzde yüz darphane diyebileceğimiz bir duruma kavuşmuş değiliz.” dedi.

Bu arada kalenin zindanı üzerindeki yapıları açığa çıkardıklarını kaydeden Prof. Dr. SEVİN, şunları söyledi: “Zindanın evrelerini çeşitli dönemlerde kullanıldığını biliyoruz. Urartular’dan Osmanlılar’a kadar zindan çeşitli amaçlarla kullanılmış. Önce su tesisi, sonra hapishane, Osmanlı dönemine kadar da hapishane olarak kullanılmış. Bu dönem sırasında başından geçen tadilatları açığa çıkarıyoruz.”

Sıra kale kapılarında

Bu yılki kazı çalışmalarında ayrıca yeni bir çalışma alanı daha oluşturduklarını dile getiren Arkeolog Veli SEVİN, Bizans, Artuklu ve Akkoyunlu Hükümdarı dönemlerinde yaptırılan kale kapılarının kulelerini de ortaya çıkartacaklarını belirtti.

Harput Kalesinin üç kapıya sahip olduğunu söyleyen SEVİN, “Biri Bizans dönemi kapısı, daha sonra Artuklular ve nihayet Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın yaptırdığı kapı var. Uzun Hasan’ın yaptırdığı kapı Aslanlı Kapısı olarak da geçiyor. Bu kapının güney kulesi yoktu. Tamamen toprak altındaydı. Tek kuleli bir kapı görünümündeydi. İleride yapılacak restorasyonlara esas olmak üzere bu kuleyi de temizledik. Bu kelenin planını çıkardık. Gelecek yıllarda burada restorasyon yapıldığı takdirde 3 kapı da bütün heybetiyle görünecek. Akkoyunlu kapısı önünde de Osmanlı döneminde bir sürü yapılaşma olduğunu, muhtemelen askeri karakterli yapılar olduğunu öğrendik.” diye konuştu.

Yeni bir yeraltı koridoru

Arkeolog Prof. Dr. Veli SEVİN, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın yaptırdığı kale kapısının bulunduğu alanda yeni bir yeraltı koridoru bulduklarını belirtti.

Dr. SEVİN, buldukları koridoru mimari özelliklerine göre Artuklu dönemi yapısı olarak gördüklerini kayderek, “Bu koridorun nereye çıktığını tahmin etmek zor. Ama basamaklarla yeraltına inen yeni bir yeraltı mekânına gidiyor. 3-4 basamağını ortaya çıkardık. Ama nereye gidiyor bunu söylemek zor. Çalışmalarımız 1 ay daha devam edecek. Bu süre içerisinde bu meseleyi de çok daha ortaya koyacağız. Harput inşallah geleceğin büyük bir turizm merkezi olmak için hızlı adımlar atıyor. Bunu şimdiden söyleyebilirim.” dedi.

02.09.2009 El-aziz Gazetesi