Hititlerin Malatya’daki Büyük Başkent İzleri

1314

hititlerin-malatyadaki-buyuk-baskent-izleriArslantepe kazılarında Malatya’nın Hititler döneminde önemli bir başkent olduğu belirlendi.

Malatya’nın Orduzu beldesinde bulunan ve kazı çalışma tarihi 1934 yılına kadar uzanan Arslantepe Höyüğü’nde ki sezon çalışmaları sürüyor. İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcelle Frangipane başkanlığında sürdürülen ikinci kazı çalışmasında Hitit döneminin büyük başkentinin izleri aranıyor.

İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcelle Frangipane, Arslantepe’de yıl önce Hitit Dönemi ile ilgili olarak ikinci bir kazı çalışması da başlattıklarını belirterek, “2 yıl önce başka kazı açtık.

Burada Hitit dönemi var. Malatya’da o zamanda önemli bir başkent vardı. Herkes biliyor. Arslan kapısı vardı. Bizden önce yapılan kazıda bulanarak Ankara Medeniyetler Müzesi’ne götürüldü. Kazılara yeniden başlamak lazım. Şimdi kazı sistemi değişti. Daha sistematik ve daha detayla tarih bilinebilir. Biz buradaki kazılara yeniden başladık. Geçen yıl burada çok büyük bir salon bulduk. Salon Arslan kapısının yanındaydı. Sütün vardı, Geç Hitit dönemine aitti. Şimdi biz duvarı kaldırıyoruz. Altta büyük bir duvar var. Yanmış bir duvar. O ikinci bir tabaka” dedi.

Malatya’nın Hitit Döneminin önemli büyük başkentlerinden birisi olduğunu belirten İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcelle Frangipane şunları söyledi:

“Burada önemli bir tarih var. Hititler Malatya’ya geldiler, imparatorluk zamanında, burada bir merkez kurdular. Şehir kapısı yaptılar. Burada lokal bir kültür ve başkent başladı. Biliyoruz, tarih tabletler var. Malatya’da daha bulamadık ama, inşallah bulacağız. Ama biliyoruz, burada çok büyük bir başkent vardı.”

02.09.2009 Malatya Güncel