4 Asırlık Hamam Gün Işığına Çıkıyor

1120

İzmir’in Urla ilçesindeki 15. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı, gün ışığına çıkarılıyor.

AA muhabirinin, kazı çalışmalarını sürdüren İzmir Arkeoloji Müzesi görevlilerinden aldığı bilgiye göre, çalışmalar kapsamında, soyunmalık odasında yapılan kazılarda, küçük nargileyle sigara içiminde kullanılan lüleler bulundu. Hamamın yıkılmış ve toprak altında kalmış dış bölümündeki tuvaletler de gün ışığıyla buluşturuldu.

Sanat tarihçisi Dilara Doğu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hamamı yaptıran Hersekzade Ahmet Paşa’nın, Hersek Kralı Stefan Kosariç’in küçük oğlu olduğunu belirtti.

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’a getirildikten sonra Müslüman olup Ahmet adını alan Hersekzade Ahmet Paşa’nın, Enderun eğitimi aldığını ifade eden Doğu, devlet kademelerinde görev alan Paşanın 2. Bayezid’in kızıyla evlendiğini anlattı.

Hamamın girişinde enine bir hol, holün solunda cehennemlik bölümü, sağ tarafında ise giriş ve temizlenme yeri ile soğuk su havuzu bulunduğunu ifade eden Doğu, şunları kaydetti:

”Girişin karşısındaki kapıdan kadınlara ait hamam bölümleri ve kurnalar günümüze kadar korunmuş. Tam karşıdaki 2 halvetli bölümler özel kişiler için hazırlanmış. Hamamın sol bölümü olan erkekler bölümünde yer yer çökmeler bulunuyor. Erkekler bölümünde külhan odaları, kazanhane olduğu edinilen bilgiler arasında. 15. yüzyıl Anadolu Türk mimarisi karakteristik özelliklerini taşıyan hamam, kadın ve erkek halvetlerinden oluşuyor. Tarihi hamam hakkında şu anda muamma olma özelliğini koruyan konulardan biri, ısınma sistemiyle ilgili. Yapılan kazı çalışmaları sonunda edinilecek bilgiler o devirde Urla bölgesinin ısınma şeklinin anlaşılması açısından önemli. Termal kaynaklara ulaşılabilme ihtimali göz önünde tutuluyor.”

Kazıların tamamlanmasının ardından restorasyon çalışmalarına başlanacak Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın, turizme ve halkın kullanımına açılacağı öngörülüyor

03.09.2009 Zaman