Garzan’dan Tarih Fışkırdı

1844

garzandan-tarih-fiskirdiBatman’ın Beşiri ilçesine bağlı Işıkveren köyü yakınındaki Gre Amer höyüğünde yaklaşık üç bin yıllık tarihi buluntulara rastlandı. Yaklaşık iki aydır höyükte kazı çalışmalarını yürüten Koç Üniversitesi Arkeoloji, Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Gül Pulhan ve 60 kişilik ekibi Garzan’ın tarihini belgeliyor.

HÖYÜKTEN EŞSİZ ESERLER ÇIKTI

Ilısu baraj gölü havzasında bulunan Beşiri Gre Amer höyüğünde kazı çalışmalarında üç bin yıllık tarihi eserler bulundu. Koç Üniversitesi ve Mardin Müzesinin işbirliği ile yürütülen kazılarda, daha önce Kuzey Irak ve Suriye’de bulunan yaklaşık üç bin yıl öncesine ait renkli cam vazo ve aynı döneme ait mühür bulundu. Höyükte Ortaçağ ve Tunç devri dönemine ait buluntu ile kalıntılara rastlandıklarını belirten Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gül Pulhan, “Höyükte ortaçağ ve öncesine tarihlendirdiğimiz bir tabaka var. Onun altında da demir çağ ve bizim genç tunç çağ dediğimiz, milattan önce 1300’e ait kalıntılar var. O dönemde Mitaninin ve Asurların etkisi altında. Burası özgün bir yerel karaktere sahip, çok güzel seramik madde buluyoruz.”

ÇİVİ YAZISINA RASTLANDI

Kazı sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Gül Pulhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Höyüğün her tarafında zengin kalıntılar var. Mühür baskılı küp parçaları var. Küpün üstünde mühür baskı olması höyüğü daha iyi incelememize vesile olacak. Bazı seramiklerin üzerinde çivi yazıları bulduk. Ön araştırma yaptığımız dönemde, çivi yazılı seramikler burada kazı yapmamıza neden oldu.

Ayrıca opsidyen volkanik cam parçalarına da rastladık. Bu madde, tarımın başlangıcında kullanıldığından ötürü çok önemli. Genç tunç devrine ait ok uçları ve aletler buluyoruz. Defineciler höyükte bir miktar tahribata neden olmuş. Asur’dan bir yapıt bekliyorduk. Çünkü çivi yazılı bir seramik bulduk. Henüz böyle bir kalıntıya rastlamadık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Höyüğün çok iyi bir taş mimarisi var.”

03.09.2009 Batman Çağdaş