Kubadabad Sarayı’nda Kazı çalışmalar

1307

kubadabad-sarayinda-kazi-calismalarÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi, Kubadabad Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Arık, Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Gölyaka beldesi sınırları içerisinde yer alan tarihi Kubadabad Sarayı’nın milli saraylar kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

rık, Kubadabad’da kazı çalışmalarının 29 yıldır devam ettiğini belirterek, Beyşehir Gölü kıyısındaki tarihi mekanın milli saraylar kapsamına alınması için TBMM’ye hazırladığı bir raporla birlikte dilekçe verdiğini belirtti.

Konya milletvekilleriyle diğer yetkilileri konu hakkında bilgilendirdiklerini ifade eden Arık, ”Bence hem planı bakımından, hem de Osmanlı saraylarının öncüsü olması yönünden milli sarayların en millisi, Kubadabad Sarayı’dır. Kubadabad Sarayı mutlaka milli saray bünyesine dahil edilmeli” dedi.

Arık, Kubadabad’ı milli saraylar arasında görmeyi çok arzu ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

”Bu konuda basından da destek bekliyoruz. Konunun gündemden düşürülmemesini istiyoruz. Milli saray talebimize Konya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü de destek veriyor. Bu konuda umutlu bir bekleyiş içerisindeyiz. Ben de bunun öncüsü olmak durumundayım. Kubadabad, benim için çok değerli.”

-BUGÜN PLANI BİLİNEN TEK SELÇUKLU SARAY KÜLLİYESİ-

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından 1226-1236 yılları arasında yaptırılan saray, Beyşehir Gölü’nün güneybatısında yer alıyor.

Basit bir saray olmaktan çok sürekli ikamet için yapılmış Selçuklu yapılar topluluğudur. Türk saray külliyesinin en eski örneği olarak kabul edilen yapıların bir başka önemli özelliğini ise bugün planı bilinen tek Selçuklu Saray Külliyesi olması oluşturuyor.

İlk olarak 1949-51 yıllarında M. Zeki Oral’ın yaptığı kazılara daha sonra 1965 yılına kadar ara verildi. 1965-1966 yıllarında Prof. Dr. Otto Dorn Büyük Saray ve Küçük Saray’ın mimarisini ve çini dekorasyonunu ortaya çıkardı. 1980 yılında yüzey araştırmalarıyla Prof. Dr. Rüçhan Arık tarafından başlatılan çalışmalar 1981 yılından itibaren bilimsel arkeolojik kazı olarak yürütülüyor.

Sultan ve emirleri için yapılan saray ve köşklerdeki kazılarda sarayın temelleri ve bölümleri, sarayda kullanılan yapı malzemeleri, renkli camlar, kürkler, alçı dekorasyonlar, cam, sikke, seramikler ve çiniler bulundu.

08.09.2009 Hakimiyet