Nysa Kazılarında Önemli Bulgulara Rastlandı

1222

nysa-kazilarinda-onemli-bulgulara-rastlandiAnkara Üniversitesi Dil ve Tarih Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sultanhisar Nysa Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat İdil, Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’ndeki ”Nysa Antik Kenti”nde bu yıl sürdürülen kazı çalışmalarında önemli bulgulara rastlandığını bildirdi.

Prof. Dr. İdil, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentte ilk kazının 1907 yılında başladığını, tamamının gün yüzüne çıkmasının yüz yıllar sürebileceğini belirtti.

Bu yılki kazı çalışmalarında Nysa’nın uzantısı olan Akharaka’ya giden ve ”kutsal yol olarak” nitelendirilen bağlantı yolu ile kentin doğu ve batı bölgelerini birleştiren köprüler tespit edildiğini kaydeden Prof. Dr. İdil, şu bilgiyi verdi:

”Bu yıl yaptığımız kazılarda önemli bulgulara rastlandı. Amasyalı Strobon 2 bin yıl önce buraya gelmiş, o devrin önemli insanlarından eğitim almıştır. Bu bölge, meclis salonu, mahkeme binası, borsa gibi önemli yapıları içinde bulunduran zengin bir yerleşim alanına sahip. Nysa, şarapçılık ve bağcılık yapılan, antik çağlarda ‘aroma’ adlı köy ile ünlü bir kentti. Nysa’da 1907 yılında başlanan kazıları 1960 yılında İzmir, 1980 yılında Aydın Müzesi üstlendi. 1990 yılından beri kazı çalışması Ankara Üniversitesi tarafından yürütülüyor. 1,5 aydır devam eden kazılar, 15 gün sonra son bulacak. Nysa’ya bu yıl 120 bin TL ödenek geldi. Kazı çalışmalarını işçi ve teknik eleman olarak 35 kişi ile sürdürdük.”

Prof. Dr. Vedat İdil, Nysa Antik Kenti’nin de Efes, Milet gibi önemli ve zengin bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

07.09.2009 Denge