Sumaki Höyüğü’nde Neolitik Çağ’a Ait Bulgular Ortaya Çıktı

1254

sumaki-hoyugunde-neolitik-caga-ait-bulgular-ortaya-ciktiBatman-Beşiri ilçesinde bulunan Sumaki Höyüğü’nde yapılan kazı çalışmalarında Neolitik Çağ’a ait bulgular ortaya çıkartıldı.

İlde, bu yıl 4 ayrı höyükte başlayan kazı çalışmalarından biri biterken üç ayrı höyükte kazı çalışmaları devam ediyor. Çanakkale Üniversitesi Arkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Aslı Erin Özdoğan başkanlığında Sumaki Höyüğü ve Çeme Alo Höyüğü’nde yürütülen kazı çalışmalarında önemli bulgular elde edildi. Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Ahmet Turhan, kazı başkanları ve teknik ekipten kazıların son durumu ile ilgili bilgi aldı.

Beşiri merkezde bulunan Sumaki Höyüğü’nde, yürütülen kazı çalışmalarında Neolitik Çağ’a ait olduğu ileri sürülen bulgular ortaya çıkardıklarını belirten Kazı Başkanı Erin, Sumaki Höyüğü’nün geçmişinin MÖ 6500 yıllarına, Çeme Alo Höyüğü’nün ise MÖ 2000 yıllarına dayandığını ileri sürdü.

Kazı çalışmalarının 5 yıl daha devam edeceğini belirten Erin, Sumaki Höyüğünde 18 öğrenci ve teknik ekip ile 70 işçi, Çeme Alo Höyüğün’de ise 18 öğrenci ve teknik eleman ile 45 işçinin çalıştığını söyledi.

Beşiri’ye bağlı Işıkveren köyünde bulunan Gire Amer Höyüğü’nde Koç Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gül Pulhan başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında ise 400 yıllık yerleşim yeri ortaya çıkartıldı. Höyükten çıkan seramiklerin şaşırtıcı güzellikte olduğu ifade edildi.

Gre Amer Höyüğü’nde de 16 kişilik öğrenci ve teknik ekip ile 60 işçinin çalışıyor.

Batman Çayı ile Dicle Nehri’nin birleştiği alanda yer alan Kuriki Höyüğü’nde Dumlupınar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Elif Genç başkanlığında yapılan ve bir hafta önce biten kazı çalışmasında ortaya çıkartılan 7 odalı yapının içinde de erken Tunç Çağı ile ilişkili olduğu düşünülen ocaklar ortaya çıkartılmış ayrıca, ürünlerin depoladığı silo ile yanmış tahıl kalıntıları tespit edilmişti.

09.09.2009 haberler.com