Bir Mağarada 34 Bin Yıllık Keten İplik Bulundu

660

Amerikalı ve Gürcü arkeolog ve paleontologlar, Gürcistan’da önemli keşiflerde bulundular.

Amerikan bilim dergisi Science’da yayımlanacak bir makaleye göre, Gürcistan’da bir mağarada yapılan kazılarda, insanların 34 bin yıldan daha uzun bir zaman önce keten iplik kullandığı anlaşıldı.

Mağarada bulunan keten iplik kalıntılarının yetiştirilmemiş yabani ketene ait olduğunu ve kumaş, dikiş ipliği, giysi, sicim ve sepet yapmakta kullanılmış olabileceğini belirten ABD’nin Harvard Üniversitesinden Prehistorik Arkeoloji Profesörü Ofer Bar-Yosef, “Bu ilk insanlar için çok önemli bir buluş” dedi.

Bu ipliklerle yapılan cisim ve giysilerin insanların hayatta kalma şanslarını arttırdığını belirten Amerikalı arkeolog, böylelikle bu insanların dağlık bölgenin zor koşullarında hareket edebilme kabiliyetlerinin de arttığına işaret etti.

“Bunun mağara çevresinde yetişen yabanıl keten olduğunu ve modern insan tarafından sıklıkla kullanıldığını biliyoruz” diyen Bar-Yosef, bu ipliklerin bazılarının insanlar tarafından dokunduğunu, bunun da halat veya sicim yapmakta kullanıldığını gösterdiğini, bazı ipliklerin de boyandığını belirtti.

İlk insanlar, kumaşı ve keten ile yapılan ipliği boyamak için mağaranın bulunduğu bölgede yetişen bitkileri kullanıyordu. Bu iplikler bugün, aradan geçen çok uzun zaman boyunca tahribata uğradığından çıplak gözle görülemiyor.

Arkeologlar, iplikleri mağaranın farklı derinliklerinden getirilen kil örneklerini mikroskopla incelerken tesadüfen keşfetti. Bilim adamlarının asıl amacı, aradan geçen binlerce yıl boyunca meydana gelen sıcaklık dalgalanmalarının bu ilk insanların yaşamını nasıl etkilediğini anlamak için mağarada bulunan ağaç polenlerini incelemekti.

Araştırmacılar, iplik kalıntılarının gün ışığına çıktığı kil örneklerinin yaşını belirleme işleminde, mağaranın tabanındaki çeşitli katmanları belirlemek için radyokarbon yöntemini kullandılar. Bilim adamları, mağarada ayrıca 21 bin ve 13 bin yıl öncesine ait iplik kalıntıları da keşfettiler.

Çek Cumhuriyeti’nin meşhur arkeolojik bölgesi Dolni Vestonice’de daha önce yapılan kazılarda 28 bin yıl öncesine tarihlenen iplik kalıntıları keşfedilmişti.

GÜRCİSTAN’DA 1,8 MİLYON YIL ÖNCE HOMO ERECTUS İZİ

Bu arada, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Ulusal Müzenin Müdürü David Lordkipanidze de Britanya Bilim Festivalinde yaptığı açıklamada, ülkesinde yapılan son kazılarda bulunan fosillerin, insanın ilk atalarının bölgede, tahmin edilenden 800 bin yıl önce yaşamış olabileceklerini gösterdiğini anlattı.

Gürcü bilim adamı, Dmanisi arkeolojik bölgesinde yapılan kazılarda ele geçen 5 kalıntının 1,8 milyon yıl öncesine tarihlendiğini belirterek, fosillerin, “homo erectus”un Afrika’dan Gürcistan’a, Avrupa’da insanın ilk kez ortaya çıktığının belgelenmesinden çok önce ziyarette bulunmuş olabileceğine kanıt oluşturabileceğini ifade etti.

10.09.2009 Milliyet