Oylumhöyük Kazıları Tamamlandı

1124

oylumhoyuk-kazilari-tamamlandiKilis’te bulunan Oylumhöyük’te 20 yıldır yürütülen kazının bu yılki bölümü tamamlandı.

Arkeolog ve işçilerden oluşan 85 kişilik ekibin yürüttüğü kazı, 60 gün sürdü ve kazı kapsamında höyüğün farklı bölgelerinde seçilen alanlarda çalışıldı.

Oylumhöyük’teki kazı çalışmalarını yürüten Yrd. Doç. Dr. Atilla Engin, Oylumhöyük’ün Anadolu ve Orta Doğu’daki en büyük höyüklerden biri olduğunu söyledi.

Oylumhöyük’ün binlerce yıldır insanlar için yerleşim yeri olduğunu belirten Engin, höyükte 1986 ve 1987 yıllarında yüzey araştırmaları yapıldığını, yüzey araştırmalarının ardından 1989’da başlatılan bilimsel kazının her yıl düzenli sürdürüldüğünü bildirdi.Höyükteki kazının onlarca yıl daha sürebileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Engin, şöyle konuştu:

”Ticaret yolları üzerindeki höyüğün, stratejik öneme sahip bir bölgede bulunması nedeniyle binlerce yıldır değişik uygarlıklara ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Yaptığımız kazılarda gün ışığına çıkardığımız mimari kalıntılar, mezarlar, seramik parçaları ve küçük kalıntıların öncesi günümüzden 5 bin 500 yıl öncesine kadar dayanıyor.”

Engin, sabır, dikkat ve titizlik isteyen bir çalışma yürüttükleri höyükte elde ettikleri bilgi ve bulguları, 1998’den bu yana hizmet veren Oylumhöyük Kazıevi’nde kayıt altına aldıklarını, bilimsel değerlendirmesini yaptıklarını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Atilla Engin, şunları kaydetti:”Bu yıl höyüğün kuzey batısında 10×10 metre ebadında 8 alan belirledik ve bu alanları kazdık. Bu alanlarda Roma Dönemi, Helenistik Dönem, Demir Çağı, Genç ve Orta Tunç çağlarına ait tabakaları inceledik. Bu yılki çalışmamızı 2 ayda tamamladık. Ama gelecek yıllar için daha çok işimiz var. Truva da bir höyük ve 100 yıldır kazılıyor. Oylumhöyük de böyle bir yerleşim yeri.”

OYLUMHÖYÜK

Oylumhöyük, Kilis’in 10 kilometre doğusunda, aynı adla anılan köyün bitişiğinde bulunuyor. 22-37 metre yüksekliğe ve 170 dekar yüzey alanına sahip Oylumhöyük, Türkiye ve Ön Asya’daki en büyük höyükler arasında gösteriliyor.

Höyükte, 1987 ve 1988’de yüzey araştırmaları ve kurtarma kazıları yapıldı. 1989’dan beri de Prof. Dr. Engin Özgen başkanlığında, yerli ve yabancı bilim adamları ile öğrencilerin katılımıyla sistematik bilimsel kazılar yürütülüyor.

Höyüğün doğu, batı ve güney yamaçlarındaki açmalarda yürütülen çalışmalarda elde edilen bilgi ve bulgular, 1998’den bu yana hizmet veren Oylumhöyük Kazıevi’nde kayıt altına alınarak, bilimsel açıdan değerlendiriliyor.

Höyükte önceki yıllarda yapılan kazılarda, farklı uygarlıklardan tabletlere, mezarlara, askeri ve sivil yapı kalıntılarına, bilimsel öneme sahip çok miktarda taşınabilir esere ulaşıldı.

Ticaret yolları üzerinde bulunması, kolay savunulabilir olması ve suyun bol olduğu alanda yer alması gibi nedenlerle sürekli yerleşime uğradığı kaydedilen Oylumhöyük’te, varlığından kuşku duyulmayan bir krallık ya da şehir kalıntılarına ulaşılmaya çalışılıyor.

Suriye’de bulunan ve Oylumhöyük’ün güneyinde kalan Ebla kentinde İtalyanlar tarafından yapılan kazılarda, yazının Anadolu’ya girişine denk gelen M.Ö. 2000’li yıllara tarihlenen yerleşim alanı ve tabletlere yazılı arşivi olan kral sarayı ortaya çıkarıldı.

Ahşap raflara kitap gibi dizilen tabletlerde, kuzeydeki krallıklardan bahsediliyor. Bu krallıklardan birinin, Oylumhöyük’te olduğu tahmin ediliyor.

10.09.2009 Gaziantep Güncel