Pamukkale’de İki Tiyatro Daha Bulundu

712

Pamukkale`deki Hierapolis Antik Kenti’nde bu yıl sürdürülen kazı çalışmalarında iki tiyatronun yanı sıra iki bin yıl önce bugünkü gibi kullanılan termal havuzlar ortaya çıkarıldı.

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Hierapolis Antik Kenti kazı ve restorasyon çalışmalarını incelemek üzere Pamukkale’ye gitti. Vali Yavuz Erkmen’in inceleme gezisine İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz ve Pamukkale Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Baysal da eşlik etti. İlk olarak Hierapolis Antik Kenti Kazı Evi’ni ziyaret eden Vali Erkmen’e, Hierapolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Francesco D’Andria tarafından 2009 yılı içinde yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Prof.Dr. Francesco D’Andria, bu yıl iki ay kazı çalışması yaptıklarını ve kazıyı sekiz farklı üniversiteden 75 kişilik bir ekiple yürüttüklerini ifade ederek şöyle konuştu: “Bu sene 14 yerde kazı yaptık. Her ekibin başında bir profesör arkadaşımız var. Bu yıl dört metre yüksekliğinde Apollon heykelini bulduk. Ayrıca iki tiyatro daha bulduk. Pamukkale’de ikisi kutsal olmak üzere dört tiyatro oldu. Bir diğer ortaya çıkardığımız buluntu da kutsal kaynak su yapısı. İki bin sene önce nereden termal su çıkıyordu

artık onu biliyoruz. Yapılacak bir proje ile bulduğumuz antik havuzlar ve kaynaklar tekrar kullanılabilir hale gelebilir.”

Prof.D’Andria, bu yılki kazı sezonunda önemli sonuçlar elde edildiğini, bulunan önemli buluntulardan bir tanesinin büyük boyutlu Apollon heykeli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yaklaşık dört metre boyunda olan heykel Apollonu temsil etmektedir. Apollon taht üzerinde oturmuş bir şekilde tasvir edilmiş. Heykel Apollon kutsal alanı yakınında bulunmuştur. Heykel tapınağın içinde yer alan kült heykelidir. Antik dönemde Hierapolis’liler ve kehanet için gelen hacılar ziyaret ettikleri alanda yer

almaktaydı. Türkiye’de ve tüm Akdeniz Bölgesi’nde büyük boyutlu heykellere çok az rastlanmaktadır.”

Antik kentin zenginliklerinden biri olan termal kaynağın da gün yüzüne çıkarıldığını belirten Prof. D’Andria, kaynağın çıktığı yerde traverten bloklar ile kemer yapıldığını ve yanında iki havuz bulunduğunu söyledi. Bu havuzların antik dönemdeki hacılar tarafından çeşitli hastalıklara tedavi amacıyla kullanıldığını belirten Prof. D’Andria, kazıların antik dönem termal hamam yapısını ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

Vali Yavuz Erkmen de, kazı çalışmalarını yürüten kazı ekibine yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Bu yıl antik tiyatronun ayağa kaldırılması için önemli adımlar atıldığını anlatan Erkmen, “Antik tiyatro ilgili projemiz koruma kurulundan geçti ve yıl sonu gelmeden bürokratik işlemleri bitirip ihalesini yapmayı planlıyoruz” dedi. Hierapolis’teki eserlerin ayağa kaldırılmasının turist sayısında önemli bir artışa neden olacağını da vurgulayan Vali Erkmen, eserler ayağa kalktıkça buraları görmek

isteyen turistlerin ve dolayısıyla turizmden elde edilecek gelirin artacağını ifade etti. Antik kiliseye ulaşımı kolaylaştıracak köprüye de değinen Vali Erkmen, 14 metre uzunluğundaki köprü projesinin koruma kurulundan geçtiği takdirde köprünün yapımının önümüzdeki turizm sezonuna yetiştirileceğini ve ziyaretçilerin bu köprüyü kullanabileceklerini söyledi. Kazı evinin ardından bu yılki kazılarda ortaya çıkarılan tiyatrolar ve çeşme alanında da incelemelerde bulunan Vali Erkmen, ortaya çıkarılan eserler hakkında Prof.D’Andria’dan bilgi aldı.

16.09.2009 Mynet Haber