Antik Kent’in Haritası Çıkarılıyor

2047

TARSUS'TA ''ANTIK KENT HARITASI'' CALISMALARIMersin’in Tarsus ilçesinde, “antik kent haritası” çıkarılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, “Köylü Garajı” olarak bilinen yerde yaptığı açıklamada, Tarsus’un 9 bin yıllık antik kent olduğunu, yeni yerleşim alanlarının bunun üzerine kurulduğunu belirtti.

Tarsus Müze Müdürlüğü ile koordinasyon halinde, şehir merkezinde jeofizik çalışmalar yaparak ilçenin “antik kent haritası”nı çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Durugönül, çalışmalara “Köylü Garajı” alanında başladıklarını kaydetti. Burada daha önce İ.S. 2’nci yüzyıla ait mezar bulunduğunu hatırlatan Durgönül, şunları kaydetti: “Bu mezar, Türkiye’de ender görülen, yerin altına doğru giden, çok katlı büyük tonozlu bir yapıya sahip. Tarsus’ta da bu gibi mezarların olması kent için çok önemlidir. Benzer örneklerine Denizli’de rastlanıyor. Bunlardan daha çok Roma’da görülüyor. Eğer bu mezarın benzerlerinin olduğu anlaşılırsa, burada kazılara başlanacak. ”

Buradaki çalışmaların 4 gün süreceğini ifade eden Durugönül, ödenek sağlandığı takdirde Barbaros Hayrettin Paşa Lisesi bahçesi, Donuktaş, Antik Yol ve St. Paul Kilisesi çevresinde de araştırma yapmayı planladıklarını bildirdi.

17.09.2009 Doğu Akdenizden