Hitit Mutfağı Kitap Oldu

924

hitit-mutfagi-kitap-oldu“Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı” kitabı tüm dünyada yemek kitabı Oskar’ı olarak kabul edilen Gourmand Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda En İyi Mutfak Tarihi Kitabı Birincilik Ödülü’nü elde etti.

Türkiye ve dünyanın mutfak ve tarih hazinesine sunulan “Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı” kitabı 29 ülke arasından Gourmand Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda En İyi Mutfak Tarihi Kitabı Birincilik Ödülü’nü kazandı. Aralık ayında Türkiye Birinciliği’ni elde eden kitap, Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen törende Mısır, Peru ve Hindistan’ın aralarında bulunduğu finalistleri geride bırakarak birinciliği göğüsledi. Kitap, bir gıda mühendisi ve arkeolog olan Dr. Ahmet Uhri ile beslenme eğitmenleri Asuman Albayrak ve Ülkü M. Solak tarafından kaleme alındı.

Metro Kültür Yayınları’nın uluslarası arenadaki başarısı bununla da sınırlı kalmadı. Metro Kültür Yayınları’nın bir diğer çalışması olan Metro Gastro dergisi de En İyi Yemek Dergisi kategorisinde Almanya’dan sonra İkincilik Ödülü’nü elde etti.

Paris’te düzenlenen ödül töreninde “Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı” isimli kitap adına Birincilik Ödülü’nü alan Editör ve Metro Kültür Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Nilhan Aras şöyle konuştu: “Bu ödülü Anadolu’da binlerce yıldır en güzel yemekleri yapan güzel ülkemin insanları için alıyorum. Ayrıca bu değerli ödülü Fransa’da Türk Mevsimi’nin başladığı gün olan 1 Temmuz’da alıyor olmaktan ise ayrıca gurur duyuyorum.”

Ödül töreninde konuşan Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri Başkanı Edouard Cointreau “Metro Toptancı Market bildiğiniz gibi dev bir perakende zinciri. Bu tür çalışmalara destek olması oldukça önemli.” dedi.

17.09.2009 Hürriyet