Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kaya Mezarları ve Kaunos’u İnceledi

1343

kultur-ve-turizm bakani-ertugrul-gunay-kaya-mezarlari-ve-kaunosu-incelediKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Köyceğiz ilçesine bağlı Çandır köyü sınırları içerisinde yer alan Kaya Mezarları ve Kaunos Antik kentinde incelemelerde bulundu. Kaya Mezarlarının eridiğinin altını çizen Kültür ve Turizm Bakanı, “Kaya Mezarları Türkiye ile özdeşleşmiş tarihi bir mekan ve hemen tedbir almazsak, 10 yıl sonra bir parça daha kopabilir” dedi.

Yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Kaya Mezarlarının erimeye başlaması üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, mezarları yerinde incelemek üzere bölgeye geldi. Kaunos Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr.Cengiz Işık’tan bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı, burada yaptığı konuşmada Kaunos Antik Kenti ve Kaya Mezarlarının Türkiye’nin simgesi olduğunu belirterek, “Burası Türkiye’deki özel tarihi alanlardan bir tanesi. Dalyan’daki Kaya Mezarlarında yaşanan sıkıntıyı Nemrut’ta da yaşıyoruz ve bu eserlerin çok hassas şekilde koruma altın alınması gerekiyor” dedi.

Bölgede çok dikkatli bir çalışma yapılması gerektiğinin altını çizen Bakan Günay, “Koruma safhasında dikkatli çalışmak gerekiyor. Hatta ciddi bir laboratuar çalışması yapılmalı. Kaya Mezarlarının yok olup gitmesine göz yumamayız” dedi.

BİR PARÇA DAHA KOPABİLİR

Konu hakkında önümüzdeki günlerde konunun uzmanlarıyla yapılacak çalışmalar hakkında değerlendirme yapacaklarını belirten Ertuğrul Günay, “Bu çalışmalar uzun zaman alabilir. Kaya Mezarları Türkiye ile özdeşleşmiş tarihi bir mekan ve hemen tedbir almazsak, 10 yıl sonra bir parça daha kopabilir” dedi.

BU İMKANLARLA KORUYAMIYORUZ

Kaya mezarlarında ve Kaunos Antik Kentinde Kültür ve Turizm Bakanına bilgi veren Kaunos Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr.Cengiz Işık ise “Biz burada önlem alıyoruz, ancak ne kadar önlem alırsak alalım elimizdeki bütçe ve imkanlarla bunu sağlıklı olarak koruyamıyoruz. Bakanlığın da bu konuda bize destek vermesini istiyoruz” dedi.

“Bugün sizin nezdinizde Bakanlık bize bu konuda destek vereceğini söyledi” diyen Cengiz Işık, “Önümüzdeki süreçte, konu ile ilgili araştırma yapılarak, düzgün bir restorasyon ile bu erimeyi önleyeceğiz” dedi.

MUĞLA VE MİLAS’A İKİ YENİ MÜZE

Heyet daha sonra Kaunos Antik Kenti’ne geçti. Muğla’da en fazla turistin geldiği ören yerinde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bölgeye müze yapılması için elinden geleni yapacağını belirterek “Muğla ve Milas’a da 2 yeni müze yapılması için karar alındı. Çalışmalar önümüzdeki günlerde başlıyor” dedi. 1967 yılında başlayan Kaunos Antik kentinin bulunduğu bölgede halen bir müze bulunmuyor. Kaunos’ta ve bölgedeki diğer antik kentlerde gün yüzüne çıkan eserler Fethiye müzesinde sergileniyor.

Kaunos Antik Kentinde küçük bir şehir turuna çıkan Bakan Günay burada Tiyatro’nun yeni düzenlenen girişinin ve Kilise’nin Güney Şapelinde geçen yıl bulunan mozaik tabanın açılışını yaptı.

‘FAZLA YAKLAŞMA!’

Bakan’ın Kaunos ziyareti sırasında bir vatandaşın bulduğu yılan ilgi uyandırdı. Durali Şahin isimli vatandaş tarafından yakalanan yılana büyük ilgi gösteren Bakan Günay, yılanın zararsız olduğunu öğrenince “Yere bırak ama bana fazla yaklaştırma” diyerek yılanı yakından inceledi. Ardından da vatandaştan yılanı salıvermesini istedi.

19.09.2009 Güney Ege