Foseptikten Tarih Çıktı

759

Ağrı’ya bağlı Dönerdere Köyü’ndeki evinin yakınlarına foseptik açan çiftçi Mustafa Koçyiğit, Demir ve Tunç çağı ile Urartu dönemine ait 146 parça tarihi eser buldu. Koçyiğit, valiliğe başvurarak tarihi eserleri Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

Merkeze 15 kilometre uzaklıktaki Dönerdere Köyü’nde foseptik için kazı yapan Mustafa Koçyiğit, bazı seramik parçaları buldu. Yaklaşık üç metre derinliğe inen Koçyiğit parçaları Valiliğe götürdü. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevlileri tarafından yapılan ön incelemede tarihi eserlerden bazılarının Demir ve Tunç Çağı ile Urartu dönemine ait olduğu belirlendi. 122 boncuk, 15 demir çağı seramiği, 4 parça madeni kap, 1 demir parçası, 1 demir kargı ucu, 1 tunç çağı monokrom boyalı-bezeli seramiği, 1 Urartu dönemi seramiği, 1 parça da cam bileziği yetkililere teslim eden Koçyiğit, açıklama yapmaktan kaçındı.

Eserlerin değer tespiti için Erzurum Müzesi’ne gönderildiğini belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Muhsin Bulut, “Eserlerin maddi değeri az olsa da tarihe ışık tutmaları için önemlidir. Vatandaşımızı örnek davranışından dolayı kutluyorum” dedi.

21.09.2009 Vatan