15. Dönem Kazı Çalışmaları Başladı

1148

15-donem-kazi-calismalari-basladiİtalyan arkeologlar Mersin’in kültürel zenginliklerini arıyor. Ayaş beldesindeki Elause Sebaste Antik Kenti’nde 15’inci dönem kazı çalışmalarını 4 ayrı noktadan başlattı.

İtalya’daki Roma La Sapenza Üniversitesi’nden Prof. Dr. Evgenia Eğnini Schneider başkanlığında başlayan kazı çalışmaları tamamlandığında bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerinin ortaya çıkartılması hedefleniyor.

Bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen kazı çalışmalarının özellikle son 2 yılda çıkarılarak tescillenen 300’ün üzerinde tarihi eser ise Mersin Müzesini süslüyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Evgenia Eğnini Schneider, kazılarda çıkartılan eserlerin ağırlıklı olarak Roma ve Bizans dönemlerine ait seramik, cam, sikke, pişmiş toprak heykelcikler ve değişik tip ve ebatlarda savaş malzemelerinden oluştuğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Melek Yıldızturan, 16 kişilik uzman ekip ve 27 kişilik Türk işçi grubunun görev aldığı kazı çalışmalarının Güney, Kuzey Limanı, Ticaret Alanı, Bizans Sarayı yerleşkesi ve Roma Tapınağı bölgesinde sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Schneider, kazının bu yılki çalışmasını 7 Ekimde tamamlayacaklarını bildirdi.

Schneider, kazı çalışmaları sırasında önemli yazıt ve heykeller bulmayı umduklarını, Agora’daki yenileme çalışmasını ise bu yıl tamamlayarak antik tiyatrodaki gibi ziyaretçilerin hizmetine sunacaklarını bildirdi.

22.09.2009 Cumhuriyet