İşte Anadolu’nun En Büyük Antik Meclisi

942

iste-anadolunun-en-buyuk-antik-meclisiBurdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında bu yıl Anadolu’nun en sağlam ve en büyük Bouleuterion ve Odeon (Meclis binası ve müzik evi) ortaya çıkarıldı.

Roma imparatorluk döneminde 25 kentin başkentliğini yapmış bir metropol olan Kibyra’da, 2006 yılından bu tarafa stadyumda devam eden kazı çalışmalarına bu yıl ilk defa meclis binası ve müzik evi dâhil edildi. Kazı heyetinin bilimsel danışmanlığını yapan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, 3 bin 900 kişilik kapasitesiyle meclis binası ve müzik evinin iç kısmında iki aylık bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu alanda yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki dolgu boşaltılarak yapının oturma sıralarının açıldığını ve orkestra seviyesine gelindiğini aktaran Özüdoğru, “Bu çalışmalar sonunda Anadolu’nun en görkemli yapılarından birisi açığa çıkmıştır. Bu kazıda eşine az rastlanan buluntular ele geçmiştir. Bunlar arasında Bizans dönemine ait 10 adet heykel taşları çok önemlidir.” dedi.

Kazıların ilerledikçe ve şehrin ortaya çıkmasıyla birlikte bölgenin en cazip antik kenti haline geleceğini söyleyen Özüdoğru tarihi yapı ile ilgili şunları söyledi: “Kazı çalışmalarında büyük bir yangınla sonlanan meclis binası ve müzik evi yapısının orkestra tabanında yoğun yanma sebebiyle erimiş 3 bronz heykele ait çeşitli ebatlardaki parçalar bu yıl bulunan en önemli eserler arasındadır. Bütün bu eserler ilk olarak yangınla, sonrasında insan ve doğa tahribatı neticesinde zarar görmüşlerdir. Dolayısıyla bu eserlere acil konservasyon ve restorasyon müdahalesi gerekmektedir.”

BAKANLIKTAN EK ÖDENEK

Bu yıl 30 bin TL ile başlanan Kibyra Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarma çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ek ödenek de geldi. Dördüncü ve en uzun soluklu kazı döneminden geçen antik kent için Burdur il Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bakanlığa gönderdiği raporlar ve çalışmanın devam etmesi yönündeki talep üzerine 70 bin TL daha aktarıldı. Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, gelen ek ödenekle beraber kazı çalışmalarının havalar el verdiği ölçüde Kasım’a kadar devam edebileceğini söyledi. Kazı alanında devamlı olarak 37 kişinin çalıştığı bilgisini veren Tanır, “İşlerin yoğunluğuna göre bu sayı daha da artabiliyor. Bu da Gölhisarlı vatandaşlara iş imkânı doğuruyor. Gelen ek ödenekle beraber çalışma süresinin uzatılması bu bölgede çalışan insanlar açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

22.09.2009 Zaman