Yer Altı Şehri İle Antik Kent Ortaya Çıkartılacak

1488

yer-alti-sehri-ile-antik-kent-ortaya-cikartilacakGümüşhane’nin Kelkit ilçesindeki 2 ayrı köyde bulunduğu belirtilen yer altı şehri ile Satala Antik Kenti’nin ortaya çıkartılması amacıyla, Valilikçe çalışma başlatıldı.

Gümüşhane Valisi Valisi Enver Salihoğlu, ilçenin Yenice köyü girişinde yer altı şehri bulunduğu yönünde bilgi elde ettiklerini belirterek, daha sonra ilgili kurumlarca, söz konusu alanda araştırma ve incelemeler yapıldığını söyledi.

İnceleme ve araştırma sonrası bazı veriler toplandığını söyleyen Vali Salihoğlu, ”Koruma Kurulu’nda alınan kararın ardından Valilikçe, Kelkit ilçesi Yenice köyündeki alanda detaylı bir kazı yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar ve Araştırma Dairesi Başkanlığı’na başvurduk. Söz konusu alanın programa alınarak kazı yapılmasını talep ettik” dedi.

Vali Salihoğlu, Yenice köyü yer altı antik kentinin bulunduğu belirtilen alanda, 1973 yılında köylülerin açtığı bir çukurdan mozaik parçalarıyla demir bir kapıya rastlanıldığını tespit ettiklerini ve bu kazının kaçak olması yüzünden Kaymakamlıkça durdurulduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

”Köylülerin açtığı çukurun iş makinesiyle kapatılmasının ardından aynı alanda sürekli kaçak kazı teşebbüsünde bulunulması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden alınan ruhsatname ile 1991’de Trabzon Müze Müdürlüğü’nce söz konusu alanda 5 işçinin katılımıyla 6 günlük kazı yapıldı. Bu kazı, ödenek yetersizliği, yeterli araştırma yapılamaması ve müzenin ilk bilimsel resmi kazısı olması yüzünden verimli olmadı ve açılan alan kapatıldı.”

Bu kazıda, bol miktarda kireç, harçlı taş, tuğla ve kiremit parçalarının yer aldığı dolgu toprak ve mozaik döşeli bir zemine rastlanıldığını ifade eden Vali Salihoğlu, ”Dolgu toprak içinde ayrıca 2 adet yumuşak kütleli, birer yüzleri yivli desenli, dikdörtgen blok taşlar çıkartılmış ve bir adet tarihi demir kapının varlığından söz edilmiştir” ifadesini kullandı.

SATALA ANTİK KENTİ

Vali Salihoğlu, ayrıca Kelkit ilçesinin Sadak köyündeki Satala Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkartılması için de çalışma yapıldığını ifade etti.

Bölgede, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Atatürk Üniversitesi’nden bir bilim heyetine verdiği izinle yapılan yüzey araştırmalarının tamamlandığını anlatan Vali Salihoğlu, ”Valiliğimizce, Satala Antik Kenti’nde bilimsel bir kazının yapılması için bakanlıktan talepte bulunulmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yaptırılacak kazılar sonucu, yer altı şehri ve Satala Antik Kenti’ne ilişkin bütün sır ve gizemler ortaya çıkartılacak” şeklinde konuştu.

SATALA

Vali Salihoğlu, Sadak köyünün antik devirdeki adının Satala olduğunu söyleyerek, ”Satala’nın eski Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en büyük ve önemli karargahına ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Satala bir garnizon kenti olarak antik dönemde, Anadolu ve Kapadokya’dan Karadeniz’e geçen askeri yolların birleştiği bir kenttir” dedi.

Vali Salihoğlu, Fırat Nehri sularının korunması amacıyla da kurulduğu bilinen Satala’nın tarihi süreçte, bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

23.09.2009 Memleket