Dozerli, Tandırlı Antik Kazı Durduruldu

954

dozerli-tandirli-antik-kazi-durdurulduYatağan’a bağlı Turgut Beldesindeki Lagina Antik Kentinde yürütülen arkeolojik kazılarda iş makineleriyle kazı yapıldığı ve eserlere zarar verildiği gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla kazılar durduruldu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan hakkında, kazıyı takip eden Bakanlık temsilcileri tarafından eserlere zarar verdiği ve kazı alanı içine tandır kuyusu açtığı iddiasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, gerekçeler için “Sudan sebepler” dedi, “Muğla gibi bir kültür kentini kaçakçılara bırakacaklar, tıpkı Datça da olduğu gibi” iddiasında bulundu.

Çok tanrılı dinlere inanan Paganlar’ın dini merkezi olarak kabul edilen, 2 bin 500 yıllık Lagina Antik Kenti kazı çalışmalarını takip eden Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri Hakan Dinç ve Musa Ötenen, kazı sırasında iş makinesi kullanıldığı ve bazı tarihi eserlere zarar verildiği yönünde bakanlığa bir yıl önce rapor gönderdi.

Bakanlık temsilcileri ayrıca 1993’ten bu yana kazı başkanlığını yürüten Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan hakkında da Yatağan Cumhuriyet Savcılığı’na “Kazı çalışmalarında iş makinesi kullanarak eserlere zarar verdiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Bakanlık temsilcileri ayrıca Prof. Dr. Tırpan’ın birinci derece sit alanı olan kazı sahasına fıstık çamı ektiği, tandır kuyusu açtırıp oturmak için sedir yaptırdığı iddialarını içeren bir rapor hazırladı. Müfettiş raporları doğrultusunda konu teftiş kuruluna aktarılırdı ve bakanlık incelemesi tamamlandı. Bakanlar Kurulu kararıyla Lagina kazıları iptal edildi.

“SUDAN SEBEPLER”

Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Hakkımda şikayetler yapılmış, doğrudur. Fakat hepsi sudan sebepler. Kazı alanında iş makineleriyle çalışma yapmadık. Kazının iptal edilmesiyle Muğla beni kaybeder. Muğla, bana sahip çıkmamışsa ben de Muğla’ya sahip çıkmam. Bizim Muğla’da bilim adamları ve arkeologlar yetiştirme uğraşımız, bakanlığın umurunda değil. 3 yıldır eser şampiyonu olan bir antik kentten bahsediyoruz. İş yapmayan, kabiliyetsiz, kaprisli insanlar bu çalışmalara engel olmak istiyor. Bu kararın politik olduğuna inanıyorum. Gerekli mücadeleyi vereceğiz. Bu zihniyet benim gibi bir uzmanı kullanmak yerine, kolay yönetebileceği insanlar arıyor. Muğla gibi bir kültür kentini kaçakçılara bırakacaklar, tıpkı Datça’da olduğu gibi. Bu kararın altına vatanını milletini düşünmeyen, şahsi menfaatler peşinde koşan, vizyon sahibi olmayan insanlar imza atmıştır. Bu cezayı eserlere sahip çıktığımız için aldık” dedi.

“TANDIR KUYUSU”

Sit alanında kendi keyfi için tandır kuyusu yaptırmadığını belirten Prof. Dr. Tırpan, kazı evi etrafında, sit alanı dışında kalan bölgeye yöre halkının yararlanması için fıstık çamı diktiklerini kaydetti. Tırpan, “Sedir yaptırmadaki amacımız ise Lagina Antik kentine gelen valiyi, kaymakamı ve misafirleri ağırlamak, dinlenmelerini sağlamak ve ihtiyaçlarını karşılamaktı. Tandır kuyusunu bağ evinin tam donanımlı olduğunu göstermek için yaptık. Yani teşhir amaçlıydı. Bağ evini ziyaretçilere göstermek, diğer bağ evlerine örnek oluşturmak istedik. Bu kazı evi teşhir amaçlı bir ev” diye konuştu.

28.09.2009 Kent Haber