Neron Feneri Kurtarılıyor

1005

neron-feneri-kurtariliyorAntalya’nın Kaş ilçesi Patara antik kentinde bulunan Neron Deniz Feneri kurtarılacak.

MS 64-65 yıllarında yapılan, dünyada ayakta kalan en eski deniz feneri olma özelliği taşıyan ve 2005 – 2006 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan fenerin restorasyonu için 800 bin TL kaynak sağlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı açıklamada, Neron Feneri’nin restorasyonun kısa sürede başlayacağını, ayrılan ödenek yetmezse, ek kaynağın da sağlanacağını bildirdi. Bakan Günay, “Patara’daki Neron Deniz Feneri, çok kısa sürede ayağa kaldırılacak” dedi.

Bakan Günay, antik kentlerde yapılan kazı ve restorasyonlar için genel bütçeden ayrılan ödeneğin sadece 500 bin TL olduğunu hatırlatarak, bu yıl bunu bakanlığın çeşitli kaynaklarından 40 kat artırdıklarını vurguladı.

Neron Feneri 2005’te Ortaya Çıkarılmıştı

Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva Işıkan Işık tarafından Patara’da sürdürülen kazılarda, 2005-2006 yıllarında antik fenerin ortaya çıkarılması için 3 bin kamyon kum taşınmıştı.

Bilinen yüksekliği 25-30 metre tahmin edilen fenerin 11 metrelik bölümü ortaya çıkarılmış, Kazı Başkanı Işık, antik fenerin kısa sürede restore edilerek kurtarılmasını istemişti.

01.10.2009 Trt Haber