5.800 Yıllık Yerleşim Yeri Bulundu

1505

5-800-yillik-yerlesim-yeri-bulunduDiyarbakır’da milattan 5 bin 800 yıl öncesine ait yeni bir taş çağı yerleşimi bulundu.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Ilısu Baraj Gölü altında kalacak eski eserlerin kurtarılması için yürütülen çalışmalarda, millattan önce 5 bin 800 yıllarına ait taş devri yerleşim kalıntıları bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tekin’in başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen, ilçeye bağlı Tepe Beldesi sınırları içinde yer alan Karavelyan höyüğü kazısında, milattan önce 5 bin 800’lere tarihlenen bir yerleşim yeri gün ışığına çıkarıldı.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Tekin, Dicle Nehri üzerinde inşası devam eden Ilısu Baraj gölü altında kalacak kültür varlıklarını kurtarmaya yönelik proje kapsamında yürütülen Karavelyan kazısında, milattan 5 bin 800 yıl öncesi tarihlenen ve bilim dünyasında “Halaf dönemi” olarak bilinen taş çağına ait bir yerleşim yerinin bulunduğunu bildirdi.

Halaf döneminin Mezopotamya’da gerçek anlamda tanımlanabilen ilk çanak çömlek geleneğinin temsilcisi olduğunu belirten Doç. Dr. Tekin, bulunan yerleşim yeri ile erken Diyarbakır’da Halaf döneminin varlığının kanıtlanmış olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Tekin, bu yıl kazılmaya başlanılan Karavelyan höyüğünün mısır tarlası olarak kullanılan arazi içinde yer aldığı için geniş alanda kazı yapma imkanı bulamadıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Yaptığımız kazılarda erken Halaf dönemi Diyarbakır’da kanıtlanmış oldu. Karavelyan, Mezopotamya tarih öncesinin en önemli kültürlerinden olan ve bilim dünyasında Halaf dönemi olarak bilinen dönemin Yukarı Dicle Vadisi’ndeki temsilcidir. Yakın Doğu arkeolojisinde Halaf dönemi olarak tanınan bu dönemin Güneydoğu Anadolu’nun doğu kesimindeki yayılımı konusunda fazla bilgi bulunmamaktadır. Kazılarda henüz sağlam örnekleri ele geçmemiş olsa da tarımsal makineler tarafından tahrip edilmiş çok sayıda erken Halaf boyalı seramiği ve sağlam durumda taş aletler ortaya çıkarıldı.

Özellikle çakmak taşından yapılmış aletler yerleşim sakinlerinin bu konuda ne kadar uzmanlaşmış olduğunu ispatlıyor. Yakın civardan getirdikleri çakmak taşı yumrularını işleyerek usta işi bir alete dönüştürmeyi bilen dönemin Karavelyan sakinleri, yaklaşık 250 kilometre doğudan, Van Gölü havzasından volkanik cam (Obsdiyen) getirerek onlardan da son derece kaliteli aletler üretmişler. Yerleşimde gelecekte devam edilecek kazılarla sadece Yukarı Dicle Vadisi’nin Türkiye kesiminin Taş Çağı’na değil, aynı zamanda Büyük Mezopotamya’nın tarih öncesi için de son derece önemli sonuçlara ulaşılması beklenmektedir.”

18.09.2009 Haber Diyarbakır