Bursa’da Bey Sarayı Kazılarla Ortaya Çıkartılıyor

1399

bursada-bey-sarayi-kazilarla-ortaya-cikartiliyorBursa’nın tarihi semtlerinden Tophane’deki Ordu Evi’nin içinde bulunan Tarihi Bey Sarayı, arkeolojik kazılarla ortaya çıkartılıyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın izni ve Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’nun onayı doğrultusunda, Orduevi’nin altında Türkiye’nin en kapsamlı yer altı radar taraması gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Metin İlkışık tarafından yürütülen Arkeolojik çalışmalarda, Osmanlı Bey Sarayı’nın kalıntılarının gün yüzüne çıkartılması hedefleniyor. Prof. Dr. İlkışık tarafından hazırlanan sonuç raporunda, en önemli kalıntı olarak Bey Sarayı’nın Cihannüma Kapısı olduğu tahmin edilen bölüme rastlandığı yer aldı.

Yeraltı radar çalışmasının Haşim İşcan Parkı’ndan Tophane Meydanı’na kadar olan yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda yürütüldüğünü söyleyen Prof. Dr. İlkışık, “Türkiye’de ilk kez kent içinde bu kadar büyük bir alanda Arkeojeofizik çalışması yapıldı. Osmangazi Belediyesi için gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar, yerin 6-7 metre altına inecek şekilde yürütüldü. Bir nevi yerin röntgen filmleri çekilmiş oldu. En kapsamlı çalışma, Bey Sarayı’nın da yer aldığı Orduevi içinde gerçekleştirildi. Burada yaptığımız taramalarda toprak altında duvar izlerine rastlandı” dedi.

Prof. Dr. İlkışık, taramalar sonucunda en önemli kalıntının Orduevi’nde askeri gazino altında bulunduğuna dikkati çekti. Burada bulunan bölümün sultanların şehre baktığı yer (Cihannüma Kapısı) olabileceğini söyleyen Prof. Dr. İlkışık, bundan sonraki aşamanın yer altı radar çalışmalarının sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda keşif kazıları yapmak olduğunu söyledi.

Türkiye’de kent içinde ilk kez yaklaşık 10 bin metrekareyi bulan, böylesine büyük bir alanda tarama yapıldı. Gerçekleştirilen taramalar sonucunda pek çok tarihi yapının izine rastlandı. Haşim İşcan Parkın’dan Tophane Meydanı’na kadar olan bölgede yürütülen çalışmalarda Bitinya Sarayı’ndan, Roma kalıntılarına, Osmanlı Bey Sarayı’ndan Ahmet Vefikpaşa Hastanesi kalıntılarına kadar pek çok yapının izlerine rastlandı. Devlet Hastanesi karşısında kalan Haşim İşcan Parkı altında 2-3 metre yeraltında dehlizler, tüneller, yoğun yapı kalıntılarının izlerine rastlandı.

04.10.2009 Gaste Bursa