Ayaş’taki Kazı Çalışması Sona Erdi

1692

ayastaki-kazi-calismasi-sona-erdiAyaş beldesinde Roma La Sapenza Üniversitesinden Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider’in başkanlığındaki 15’inci dönem kazı çalışması sona erdi.

2 Eylül’de 4 ayrı noktada başlayıp 7 Ekim tarihinde sona eren kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Schneider, Elaiussa Sebaste’de geçmiş yıllarda yapılan kazılarda bazı önemli kalıntılara rastladıklarını ancak bu yıl ki yapılan kazılarda geçen yıl bölgede üretilen şarap ve zeytinyağlarının ihraç edildiği Amforaların saklandığı sarnıçlardan ikincisinin bulunduğunu belirtti.

Bulunan ikinci sarnıçta ihracata gitmeyen üretim hatalısı ve gündelik işlerde kullanıldığı sanılan ‘’amfora’’ lardan 20 tane bulunduğunu belirten Schneider, amforaların üzerinde ilk kez üzerinde çoban ve köpeği tasvir edilen kırmızı boyalı köpek resmi ile amforanın üzerine işlenmiş hindi kabartması bulunun testi bulunduğunu söyledi.

Schneider, Kuzey, Güney limanları ile ortasında bulunan ticaret merkezi ile kimler tarafından kimin adına yaptırıldığı henüz belirlenemeyen Geç Roma ve Bizans Sarayında kazı çalışmalarının yapıldığını ancak kimler tarafından yaptırıldığı ile ilgili henüz bir kitabeye rastlanılmadığını kaydetti.

Schneider, Bizans Sarayı çevresindeki kazı çalışmalarını gelecek yıl tamamlayıp gerekli resteurasyon çalışmalarını da yaparak antik tiyatro ve agora’da olduğu gibi turizmin ve insanların ziyaretine açmayı hedeflediklerini belirtti. Schneider, burasının turizme açılmasının bölgenin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Kazı çalışmaları esnasında Kuzey Limanı bölgesinde 35 metre uzunluğunda 5 metre genişliğinde portikolu yol bulunduğunu vurgulayan Schneider, bu bölgede çalışmaların gelecek yılda süreceğini belirterek, ‘’Kazı esnasında ortaya çıkartılan gezinti yolundaki ağır kayaları kaldırmak ve yerine koymak için büyük vinçlere ihtiyaç var bu da büyük maliyet isteyen çalışma. Ancak biz bir destekleyici bulabilirsek buradaki gezinti yolunu (portiko) restore edeceğiz’’ dedi.

Yapıldığı tarih ve kimlerin yaptığı henüz bilinmeyen tapınak çevresinde sondaj kazı çalışmaların yapıldığını dile getiren kazı başkanı Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider, Yrd. Doç. Emanuela Borgia başkanlığında yapılan tapınak bölgesindeki kazı çalışmasında burada da tapınağın kimler tarafından yaptırıldığının belirlenemediğini kazının gelecek yıl devam edeceğini kaydetti.

Schneider, Kültür Bakanlığı temsilcisi Melek Yıldızturan denetiminde 27’isi Türk işçi olmak üzere toplam 43 kişinin kazıda görev aldığını söyledi. Kazı çalışmasının sona ermesinin ardından İtalyan kazı ekibi Karayolu ile Erdemli’den ayrıldı.

08.10.2009 Çağrı Gazetesi