Nallıhan Tarih Turizmine Açılacak

1197

nallihan-tarih-turizmine-acilacakAnkara’nın Nallıhan ilçesine bağlı İslamalan köyü ile Çayırhan beldesindeki ”Gül Şehri” adlı alanda arkeolojik kazı çalışmaları başlatıldı.

Kazı çalışmalarının başlaması dolayısıyla Çayırhan beldesinde düzenlenen törene, Nallıhan Kaymakamı Ömer Toraman, Nallıhan Belediye Başkanı Adnan Okur, Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden arkeologlar Mustafa Metin ve Ülkü Devecioğlu ile vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Toraman, yaptığı konuşmada, Çayırhan’da ”Gül Şehri” diye anılan bölge ve Nallıhan merkeze bağlı İslamalan köyünde kazı çalışmaları başlatıldığını söyledi.

Çalışmaları Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Aslan başkanlığındaki heyetin yürüteceğini bildiren Toraman, çalışmaların ardından bölgedeki tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılacağını, bölgenin turizme açılacağını belirtti.

Çayırhan Belediye Başkanı Bayrak ise baraj gölünün kenarında bulunan ”Gül Şehri”nde kazı yapılması için başlattıkları girişimler sayesinde çalışmalara başlandığını ifade etti.

Beldenin bundan sonraki süreçte daha çok ilgi göreceğini anlatan Bayrak, ”Baraj gölü ve kuş cennetinin yanı sıra nekropolün ortaya çıkarılmasıyla, turizm konusunda önemli mesafe alınmış olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Arkeolog Mustafa Metin de bölgede geniş bir nekropol olduğunu düşündüklerini belirterek, ”1986 yılından itibaren Bakanlık burayı bilmektedir. Daha önce bir kazı çalışması yapılmış, bir iki mezar açığa çıkarılmış” dedi.

Bakanlıktan alınan izinle bölgede çalışma başlattıklarını anlatan Metin, ”Bölgede kayalara oyulmuş bol miktarda mezar olduğunu düşünüyoruz, bunlar da muhtemelen Roma dönemine ait” diye konuştu.

07.10.2009 Ankara Haber