Perre Antik Kent’teki Kazılarda Mabet Bulundu

950

perre-antik-kentteki-kazilarda-mabet-bulunduPerre Antik Kent’te 8 yıldan beri süren kazılar yeni bir boyut kazandı. Yıllardır nekropol alanda süren kazılarda ortaya çıkan kaya mezarlarından farklı olarak mabet bulundu. Altı metre uzunluğunda 4.7 metre genişliğinde bulunan mabedin kapısının karşısında bulunan duvarda 2 metre uzunluğunda 90 santim genişliğinde kartal kabartması bulunuyor. Kabartmanın altında Grekce yazıt bulunuyor. Bulunan mabetin Roma ödeniminden sonra Bizans döneminde de kullanıldığını gösteren Hac işareti var. Duvarlarda çeşitlihayvan ve insan çizimleri de yar alıyor.

Perre Antik Kent’te ortaya çıkartılan mabette kazılar devam ederken, yazıtların kesin çözümlemesinin daha sonra yapılacağı belirtildi. İlk çözümlemelere göre yazıtlarda ‘Teknos’ adlı tanrının isminin geçtiği ve bunun mahalli bir tanrı olabileceği tahmin ediliyor. Kazı ekibi yazıtların ve gücü simgeleyen kartal kabartmalarının hasar görmemesi için hassasiyet gösteriyor. Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci kazı yapılan yere gelerek burada incelemelerde bulundu.

Kazı başkanı olan Adıyaman Müze Müdürü Arkeolog Fehmi Eraslan, bu güne kadar ki ortaya çıkan diğer yapılardan çok farklı olduğunu ve bu bulunan yerin kutsal mekan olduğunu dile getirdi.

Eraslan, “Burada yer alan üç kartal, tanrıların habercisi aynı zamanda Roma’nın gücüdür. Üç kartal gücü temsil ediyor. Siyasimi yoksa dini bir güç mü olduğu yazıtın çözümlemesinden sonra belli olacak. Epigraf arkadaşları getirerek bunu çözeceğiz. Kazıyı tamamen yaptıktan sonra açıklayıcı bir bilgi vereceğiz. Burada Roma döneminden sonra Bizans döneminde de kullanılmış. Yazıtın altında hac işareti var. Belki erken olacak ama ‘Teknos’ diye bir tanrı okuduk. Belki mahalli tanrıdan bahsediliyor. Bu açıdan burası önemlidir. İlk kez mahalli bir tanrı ismiyle karşılaşıyoruz” dedi.

06.10.2009 Yaman Haber