Tarihi Kaya Mezarları Asırlara Meydan Okuyor

1973

Tarihsel süreç içerisinde daima yeni yerleşimlere sahne olan Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde, M.Ö. 7. yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldığı bilinen kaya mezarları geçen asırlara adeta meydan okuyor.

Kastamonu Vakıflar Müzesi Müdürü Hüseyin Karaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Taşköprü’nün 13 değişik yerinde 70 civarında kaya mezarı, tümülüs ve kale bulunduğunu söyledi.

Eski uygarlıkların ve inanışların izlerini koruyan, önemli arkeolojik eserlerden birinin Taşköprü’ye 17 km. uzaklıkta bulunan Donalar Kaya Mezarı olduğuna işaret eden Karaoğlu, ”Taşköprü’nün Donalar (Süleyman) Köyü’nde bulunan kaya mezarının da M.Ö 7. yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldığı biliniyor. Kaya mezarının dış cephesinde ise aslan, kartal, boğa ve öküz kabartmaları dikkat çekiyor” dedi.

Karaoğlu, Taşköprü’de çok sayıda kaya mezarı, tümülüs ve kalenin bulunmasını, ilçenin Paflagonya gibi önemli bir bölgeye başkentlik etmesine ve köklü bir tarihe sahip olmasından kaynaklandığını belirtti. Karaoğlu, kaya mezarlarının, çok büyük bir alana kurulmuş Pompeiopolis Antik Kenti’nin çevresinde ve yakın bölgede yaşamış, büyük ihtimalle soyluların gömüldüğü çok görkemli eserler olduğunu vurguladı.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ve köklü geçmişe sahip olan ilçede, tarihi eser ve kültür varlıklarının yaşatılması için gerekeni yapacaklarını ve asırlara tanıklık eden bu eserleri gelecek kuşaklarla buluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

-DİĞER KAYA MEZARLARI VE NEKROPOLLER-

Yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlandığı M.Ö 2000’li yıllardan bu güne çeşitli kültür ve tarihe ev sahipliği yapmış olan diğer bazı kaya mezarı, nekropol, tünel, kale ve tümülüsler ise şunlar;

Taşköprü merkeze bağlı Urgancı Köyü’nde bulunan Urgancı Kaya Mezarı, merkeze bağlı Ağcıkişi mahallesinde bulunan Aygır Kalesi ve kaya mezarı, Alasökü köyünde bulunan Direkli kaya mezarı, Bademci köyünde bulunan Bademci kaya mezarı, Taşköprü’nün kuzeydoğusunda Çaycevher köyünde bulunan Hobu kaya mezarı, Taşköprü’nün doğusunda yer alan Kızlar Kalesi, Alisaray köyünde bulunan Mazharoluğu Kalesi ve Kornapa köyünde bulunan Kılıçkaya Tüneli.

08.10.2009 Zaman