Troia Savaşı’ndan İzler

803

troia-savasindan-izlerYeni dönem Troia kazılarını Prof. M. Osman Korfmann 1988 yılında başlatmıştı. Amaçlarından biri Son Tunç Çağı’nda, Troia’da, bir aşağı kentin olup olmadığını, eğer varsa, bunun ne kadar bir alanı kapladığını tespit etmekti. 2005 yılında ölümünden birkaç yıl önce Korfmann, aşağı kentin etrafını çevreleyen ve Homeros’un İlyada’sında da adı geçen bir savunma hendeği tespit etti.

Hendek savaş arabalarının kente yaklaşmasını engellemek amacıyla yapılmıştı. Korfmann’ın ölümünün ardından Prof. Ernst Pernicka başkanlığında devam eden çalışmalarda hendeğin işlevi ve boyutları anlaşılmaya çalışıldı. Geçen yıl 2008 kazılarında hem hendeğin doğudaki devamı, hem de bu savunma sistemi içinde bir kent girişi ortaya çıkartıldı. Geçtiğimiz yaz aylarında ise özellikle kent girişinin ayrıntılılarını anlamak amacıyla kazı alanı genişletildi.

Bu alanda, hendek dolgusunun yaklaşık 20 santimetre üstünde iki iskelet tespit edildi. Antropolojik incelemeler iskeletlerden birinin, çocuğu ile birlikte gömülü dokuz aylık hamile bir kadın olduğunu ortaya koydu. Anne rahmindeki bir bebek gibi büzülmüş olarak gömülen ve yanına çanak çömlek parçaları bırakılan iskeletlerin hendekle aynı, dolayısıyla Troia VII a dönemine ait olduğu düşünülüyor. Bazı arkeologların ‘Troia Savaşı’nın yaşandığı dönem olarak kabul ettiği VII a tabakasına ait mezarların, kentin yıkımıyla alelacele buraya gömülen insanlara ait olduğu tahmin ediliyor.

Korfmann’ın 2001’de, kalenin hemen bitişiğinde bulduğu iskeletlerin ardından ilk kez kentten uzakta mezarlara rastlanmış oldu. Olasılıkla bir felaket sonucu ölen bu insanların ‘Troia Savaşı’ kurbanları olup olmadığı önümüzdeki günlerde yapılacak detaylı analizlerle belli olacak.

05.10.2009 Atlas