Mahalle Arasında Roma Şehri

757

Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan ve birçok medeniyete başkentlik yaptığı bilinen İzmit’te, Çukurbağ Mahallesi’nde bir süredir devam eden ve Roma dönemine ait bir çok eser bulunan kazıda hergün yeni eserler ortaya çıkıyor.

Son olarak 3’üncü yüzyıla ait Romalıların bir zafer anısına yaptıkları binanın kalıntılarıyla, burada imparator giysili ve ata binmiş kabartma panolar bulundu. Kazdıkça hergün yeni eserlere rastlanan ve evlerin arasında bulunan bölge güvenlik çemberi altına alınırken, bu bölgenin altının tamamen bir Roma şehri olabileceği de belirtiliyor.

İskenderiye, Antakya ve Roma’dan sonra dünyanın en büyük liman kenti olarak bilinen ve bir süre de Roma İmparatorluğu olmak üzere Nokamedya ve Bithinye krallıklarına başkentlik yapan İzmit’in altından kazdıkça tarih fışkırıyor. Daha önce Roma dönemine ait bir çok eserin çıktığı Çukurbağ kazı alanında bu kez ‘üncü. yüzyıl Roma dönemine ait zafer anısına yapılan ve paha biçilemeyen eserler gün ışığına çıkarıldı. Giydirilmiş atlar üzerinde pelerinli ve imparator giysili kabartma panolar ile sütun ve sütun başlıkları arkeologları heyecanlandırdı.

ROMA DÖNEMİNİN ALTINLARI

Kazı alanından bulunan eserlerin paha biçilmez olduğunu söyleyen İzmit Etnoğrafya Müzesi Müdürü İlksen özbay, “Çıkan bu eserler bize göre Roma döneminin altınları. Kazı alanında derinliklere inildikçe eserler daha da belirgin çıkıyor. Zafer anısına yapılmış bir yapı olduğu anlaşılıyor. Bazıları çok tahrip görmüş. Tören ve merasimi anlatan panolar çıkıyor. Giydirilmiş atlar, tören giysileri giymiş imparatorlar bulunuyor” dedi.

Yaklaşık 2 aydır bu alanda kazı yaptıklarını belirten Özbay, “Daha da değerli eserler çıkacağını umuyoruz. Bu boyalı panoların hepsini müzeye götürüp sergileyeceğiz. Ayrıca çok sayıda mimari parçalar da bulunuyor. Bu parçaları da burada ören yeri gibi sergileyeceğiz. Buradaki çalışmamız yaklaşık 20 gün daha sürecek” diye konuştu.

09.10.2009 Hürriyet