Uludağ Üniversitesi Uluslarası Mozaik Sempozyumu Düzenleyecek

772

Uludağ Üniversitesi Uluslarası Mozaik Sempozyumu düzenleyecek.

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ), 16-20 Ekim tarihlerinde 11. Uluslararası AIEMA Mozaik Sempozyumu’na ev sahipliği yapacak.

UÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenecek sempozyumda, dünyanın değişik bölgelerinde Antikçağ ve Ortaçağ boyunca üretilen mozaiklerin arasında Türkiye mozaiklerinin yeri ve öneminin ele alınacağı belirtildi.

Mozaik sanatının başlangıcından Bizans döneminin sonuna kadar olan zaman diliminde ikonografi, stil ve teknik konularındaki sorunların masaya yatırılacağı sempozyuma ABD, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, İsrail, İngiltere, Avusturya ve Danimarka’nın da aralarında bulunduğu dünyanın 30 ülkesinden 250 uzman katılacak.

Sempozyumda 115 bildiri sunulacak.

Açıklamada, sempozyumla ilgili şu bilgiler verildi: “Sempozyumda, dünyanın değişik bölgelerinden ülkemize gelen mozaik uzmanlarının, Türkiye’deki mozaikleri yakından tanımaları için 3 gezi turu organize edildi. Sempozyum öncesinde İstanbul’daki müzeler Ayasofya, Aya İrene Kilisesi, Kariye Camii, İstanbul Mozaik Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi ziyaret edilecek. Daha sonra Bursa’ya geçecek olan katılımcılar, Bursa ve çevresindeki mozaiklerin yanı sıra kentin arkeoloji müzesini, İznik Ayasofya Kilisesi’ni ve Büyükorhan Derecik Bazilikası’nı ziyaret ederek, incelemelerde bulunacak. Katılımcılar sempozyum sonrasında da Efes ve Bergama kentlerini ziyaret edeceklerdir. Mozaik uzmanlarının son güzergâhı ise Zeugma Gaziantep ve Hatay olacak.”

14.10.2009 haberler.com