Ağrı’da Urartulara Ait Yazıt Bulundu

837

Ağrı’nın Tutak ilçesinde bir tarlada bulunan Urartu dönemine ait yazıtta, Murat Nehrinin adı ”Arsiani” nehri olarak geçiyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tutak ilçesinde bir tarlada vatandaşlar tarafından bulunan ve yapılan inceleme sonucunda Urartu Krallığına ait olduğu belirlenen yazıtta, Urartu dönemiyle ilgili bilgilerin yer aldığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Çavuşoğlu, Urartular dönemine ve tarihe ışık tutması bakımından önemli bir eser olan yazıtın, Urartu Kralı II. Argişti tarafından M.Ö. 755-745 yılları arasında yaptırılan ve tarihteki en eski kara yollarından biri olduğu bilinen Van-Ağrı kara yolunun yapımı ile Murat Nehri üzerinde inşa ettirilen köprü hakkında önemli bilgiler içerdiğini ifade etti.

Taş üzerine kazınan yazıların Urartu alfabesi kullanılarak, çivi yazısıyla işlendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, yazıtta, ”Haldi’nin büyük gücüyle, Rusa’nın oğlu Argişti söyler, ben Bianlı ülkesinden buraya kara yolu yaptım ve Arsiani Nehri üzerine köprü inşa ederek, adını Argişti köprüsü koydum. Haldi’nin büyük gücüyle, ben Rusa oğlu Argişti, güçlü kral, karaların kralı, Bianlı ülkesinin kralı, Tuşpa şehrinin yöneticisiyim. Rusa oğlu Argişti söyler, her kim bu yazıyı kırarsa, kim ona zarar verirse ve her kim bunları yaparsa, ona söyleyin fırtına tanrısı Haldi onu güneşin altında yok etsin. Güneşin laneti onun üzerine olsun. Bu yazıt, Arsiani nehri üzerindeki Argişti köprüsüne onun anısına diktirilsin” ifadelerinin yer aldığını kaydetti.

Yazıtta, Ağrı’dan geçen Murat Nehri’nden ”Arsiani” nehri olarak söz edildiğini anlatan Çavuşoğlu, ”yazılı bir eserde Murat Nehri için ilk defa ‘Arsiani’ isminin kullanıldığına şahit oldum. Yazıt, bu yönüyle tarihe ışık tutması bakımından önemli bir belgedir” dedi.

Çavuşoğlu, tarihi açıdan büyük öneme sahip yazıtın tahrip edilmemesi ve koruma altına alınması gerektiğini bildirerek, Van Müzesine gerekli müracaatta bulunmalarına rağmen yetkililerin herhangi bir girişimde bulunmadığını sözlerine ekledi.

16.10.2009 Zaman