Side Müzesi 3 Ay İçinde Bin 100 Sikkenin Konservasyonunu Tamamladı

948

side-muzesi-3-ay-icinde-bin-100-sikkenin-konservasyonunu-tamamladiSide Müze Müdürlüğü, 3 ay içinde bin 100 sikkenin konservasyonunu (metal tarihi eserlerin onarımı) yaptı.

Side Müze Müdürü Güner Kozdere, 2 yıl içinde 9 bin 688 Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikkelerin konservasyonunu tamamlayarak sergiye açacaklarını ifade etti. Restorasyon ve konservasyon çalışmasını Side Müzesi bünyesinde Heykel Restorasyon Laboratuvarı’nda restoratör Beyzade Yaycıoğlu’nun yaptığını belirten Kozdere, kurumlarının 2008 yılında, müzelerinde sergilenen 120 heykelin onarımı ile 500 sikkenin konservasyonunu başarılı bir şekilde yaptığı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onur plaketiyle ödüllendirildiklerini söyledi. Kozdere, “2 yıl içinde 9 bin 688 sikkenin temizlemesini yaparak sergilenmesini sağlayacağız.” diye konuştu.

Beyzade Yaycıoğlu, 3 ay içinde bin 100 tarihi sikkenin konservasyonunu yaptığını belirtti. Yaycıoğlu, laboratuvarda günlük ortalama 6 saat tarihi para konservasyonu yaptığını ifade etti. Metal tarihi eserlerde temizleme çalışmasını bir kuyumcu titizliğiyle yaptığını belirten Yaycıoğlu, bazen basit bir leke ve pas siliminin saatler aldığını kaydetti. Yaycıoğlu, şöyle devam etti: “Yıl sonuna kadar 2 bin 500 tarihi sikkenin konservasyonunu hedefliyorum. Sikke konservasyonu dışında müze içinde tarihi eser restorasyonu ve onarımını da yapıyorum. Geçen yıl ortadan ayrılan 2 Roma aslanının restorasyonunu tamamlayarak sergiye açtık.”

Side Müzesi’nde 3 bin 306’sı arkeolojik olmak üzere toplam 12 bin 964 eser bulunuyor.

18.10.2009 haberler.com