Side Nymphaeum Çeşmesi’nin 4 Sütunu Dikilerek Tarih Gün Işığına Çıkacak

960

side-nymphaeum-cesmesinin-4-sutunu-dikilerek-tarih-gun-isigina-cikacakAntalya’nın Manavgat ilçesi Side Antik Kent’te bulunan Nymphaeum Çeşmesi’nde yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında, 1 Kasım’a kadar 4 sütunun aslına uygun olarak dikileceği belirtildi.

Dünyaca ünlü turizm beldesi Side’de M.S. 2. yüzyılda kalma Roma eseri Anıtsal Çeşme’de sonbahar dönemi restorasyon ve onarım çalışmalarında 9 tarihi Çeşme arasına sütun dikimine başlanıldı.

Nymphaeum Çeşmesi’nde ‘Tarih Gün Işığına Çıkıyor Projesi’ çerçevesinde restorasyon çalışmalarını sürdüren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi arkeologu Altan Algül, tarihi çeşmede restorasyon ve onarım çalışmalarının Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolünde Barut Turizm Ticaret Anonim Şirketi sponsorluğunda yaptıklarını kaydetti.

Side Anıtsal Çeşme’de restorasyon ve onarım çalışmalarının 8 yıl önce başladığını belirten Altan Algün, Nymphaeum’un Anadolu topraklarında bulunan en büyük tarihi Çeşme olduğunu ifade etti. Tarihi çeşmenin enine uzunluğunun 52, boyuna ise 20 metre olduğunu aktaran Algül, günümüzde boy uzunluğunun sadece 12 metresinin ayakta kalabildiğini olduğunu söyledi.

Algül, “Tarihi çeşmede güz dönemi restorasyon ve onarım çalışmalarımız 1 Kasım tarihine kadar devam edecek. Roma döneminin Anadolu topraklarındaki en görkemli yapıtı Side Nymphaeum Çeşmesi. Hedefimiz bu tarihi yapıyı aslına uygun bir şekilde onararak tıpkı Sagalassos Antik Kent’te bulunan Antoninler Çeşmesi gibi dünya kültür ve tarih mirasına kazandırmak. Anıtsal Çeşme’nin en önemli özelliği Anadolu’da Roma döneminin en büyük ve görkemli çeşmesi. Halk arasında 9 Çeşme ismiyle de biliniyor. Çeşmeyi eski haline uygun haline getirme bahar ve güz döneminde var gücümüzle çalışıyoruz.” diye konuştu.

Restorasyon ve onarım çalışmalarını Side Müze Müdürlüğü kontrolünde 7 kişilik ekiple yaptıklarını anlatan Algül, çeşmeler arasında bulunan 4 sütunu ay sonuna kadar dikerek tarihi yapımının sağ bölümünü tamamlayacaklarını dile getirdi.

Algül, Roma dönemin şaheseri olan tarihi Çeşme alanında döneme ait 3 bin kırılmış ve birbirinden ayrılmış eser parçasının bulunduğu bilgisini verdi.

Side Antik Kent’te ilk kazı ve onarım çalışmaları 1947 yılında dönemin İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından yapıldı.

Mansel, kazı çalışmalarını 1960 yılında itibaren Perge Antik Kent’e kaydırınca başta Nymphaeum Çeşmesi olmak üzere tarihi şehirde kazı çalışmalarını öğrencisi Prof. Dr. Jale İnan sürdürdü.

Kazı ve restorasyon çalışmalarını 1983 yılına kadar sürdüren İnan, ardından bayrağı Kültür ve Turizm Bakanlığı restorasyon ve konservasyon uzmanı Dr. Ülkü İzmirligil, devraldı. Side’de kazı çalışmalarını 26 yıl sürdüren İzmirligil, 2009 yılından itibaren çalışmaları Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç.Dr. Hüseyin Alanyalıya devretti. Tarihi şehirde 2009 yılından itibaren başta Side Antik Tiyatro ve ticari agora da kazı çalışmaları Anadolu Üniversitesi tarafından yapılıyor.

18.10.2009 haberler.com