11 Kasım’a Kadar Çalışmalar Devam Edecek

929

11-kasima-kadar-calismalar-devam-edecekKütahya’da Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürlüğü’ne ait kömür havzasında yaklaşık iki ay önce bulunan höyükteki kurtarma kazısının 11 Kasım’a kadar tamamlanması hedefleniyor.

Vali Şükrü Kocatepe, merkeze bağlı Arslanlı köyünden vatandaşların fark edip resmi makamlara durumu bildirmesinin ardından ortaya çıkarılan höyükteki kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, höyükteki yerleşim ve kazı çalışmalarını ilişkin Vali Kocatepe’ye bilgi vererek, şimdiye kadar elde edilen buluntular arasında yer alan bronz deve biblosu, metal anahtar ve sikkelerden örnekler gösterdi.

Türktüzün, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, ”dragline” adı verilen kömür tabakası üzerindeki malzemeyi almakta kullanılan iş makinesiyle Arslanlı ve Ağızören köyleri arasındaki arazide çalışılırken tarihi eserler bulunduğunun kendilerine bildirildiğini anımsattı.

Burada yaptıkları incelemede höyüğün varlığını tespit ederek Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle 1 Eylül’de kurtarma kazısına başladıklarını belirten Türktüzün, şöyle konuştu:

”Burada duvarlar, oda, ev yerleri var ve bunlar geniş bir alanda iskan görmüş. Geç Roma dönemine ait bir yerleşim var. Bunun hemen altında ise Eski Tunç dönemi, yani MÖ 3000’li yıllara kadar giden yerleşimler yer alıyor. Şimdiye kadar Geç Roma dönemine ait buluntular elde ettik. Hızlı bir şekilde bu kazıyı yapıp bu tabakaları çizim ve fotoğraflarıyla kaldırıyoruz. Eski Tunç dönemi yerleşmelerini de kaldırdıktan sonra bu alandaki kömürü alma çalışmaları devam edecek. Havalar iyi gittiği takdirde 11 Kasım’a kadar bu çalışmayı tamamlamayı hedefliyoruz.”

Türktüzün, kazının Seyitömer Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürlüğü’nün sağladığı 150 işçi ve Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün katkısıyla yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

20.10.2009 Akis Gazetesi