Bazilika`ya Övgü

783

bazilikaya-ovgu11. Uluslararası AIEMA Mozaik Sempozyumu`na katılan bilim adamları Büyükorhan` a bağlı Derecik Köyü`nde bulunan Bazilika`yı gezdi. İsviçre`nin İstanbul Başkonsolosu Ernst Balzli, “Bu gösterişli ve tarihi öneme sahip yapıtı ortaya çıkartarak dünya turizmine sunulmasına katkı sağlayacağız” dedi.

Geziye, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Bursa Müze Müdürü Enver Sağır ve İsviçre Lozan Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Büyükorhan Derecik Bazilikasında sürdürülen kazı ekibinin de başkanı olan Prof. Dr. Michael Fuchs ile İsviçre`nin İstanbul Başkonsolosu Ernst Balzli` nin de aralarında bulunduğu 30 ülkeden yaklaşık 250 yerli ve yabancı bilim adamı katıldı. Prof. Dr. Michael Fuchs, geziye katılanlara Bazilika`nın ortaya çıkışı, bu güne kadar yapılan kazı çalışmaları, bundan sonraki yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin yaptığı açıklamada “Bursa şu anda 30 ülkeden 250 bilim adamının katılımı ile dünyada en büyüğü gerçekleşen 11. Dünya Mozaik Sempozyumu`na ev sahipliği yapmakta. Büyükorhan Derecik köyünde 2000 yılında tesadüf eseri ortaya çıkartılan ve Lozan Üniversitesi ile 2007 yılından bu yana ortak yürüttüğümüz kazı ve restorasyon çalışmaları, en önemli çalışmalardan birisi. Bu çalışma dünya mozaik çalışmaları arasında en değerlisi ” diye konuştu.

DÜNYADA TEK OLACAK

İsviçre`nin İstanbul Başkonsolosu Ernst Balzli de gezi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada öncelikle burada ortaya çıkartılan mozaiklerden çok etkilendiğini ifade etti. Ernst Balzli 2007 yılından bu yana yapılan kazı ve restorasyon çalışmalarını desteklediklerini belirterek, “Bu gösterişli ve tarihi öneme sahip yapıtı ortaya çıkartarak dünya turizmine sunulmasına katkı sağlayacağız. İnanıyorum ki, bu eser belki de dünyada tek olacaktır” dedi.

Büyükorhan Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen de bu gezinin Büyükorhan için önemine değinerek belki de Bazilika sayesinde yörenin turizm ile kalkınarak kabuğunu kıracağını, Belediye olarak her türlü katkıyı sağlayacaklarını söyledi.

20.10.2009 Olay Gazetesi