Enez Kazı Bölgesinde Kamulaştırma Kararı Alındı

1014

Edirne’nin Enez ilçesinde yıllardır sürdürülen ve tarihi MÖ 3 binli yıllara dayanan Enez kenti kazılarının yapıldığı bölgede kamulaştırma kararı alındı.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı bölgesi ve çevresinde kamulaştırma yapılacağını söyledi.

İrfan Özcan, kamulaştırma sürecinin başladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Edirne Valisi Mustafa Büyük’ün talimatıyla kamulaştırma çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Öncelikle İl İdare Kurulundan bölgede yapılan kazıların kamu yararına olduğuna dair karar çıkarttık. Bu kararın ardından fiyat tespit komisyonu kurulacak ve bölgedeki özel mülk sahipleriyle görüşülecek. Fiyatlarda mutabakat sağlandığında uzlaştırma komisyonu kararları imza altına alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığından para aktarılması istenerek para taraflara aktarılacak. Bu sayede özel mülkler kamulaştırılacak.”

Kamulaştırmanın kazı için olumlu olacağını bildiren Özcan, ”Enez’in tarihi yapısının kalbi Enez Kalesi’dir. Burada Osmanlının, Bizansın, Roma’nın eserleri çıkıyor. Biliyoruz ki bir yerde bir eser çıkıyorsa yanında da eser çıkacaktır. Enez’de bir Efes ve Selçuk kadar tarih, belki de onlardan daha büyük güzellik yatıyor” dedi.

Yıllardır Enez kazılarına başkanlık eden Prof. Dr. Sait Başaran da kamulaştırmaya geç kalındığını, buna rağmen atılan adımların önemli olduğunu bildirdi.

Kamulaştırma yapılacak yerin 1. derece arkeolojik sit alanı olduğunu ifade eden Başaran, ”Şu anda kazıların yapıldığı Kaleiçi ve mendireklerinin uzantısı ile mozaik alanı kamulaştırılacak. Burada vatandaşlar mağdur edilmeyerek, hak ettikleri bedelin üzerinde para verilerek kamulaştırılacak. Edirne Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu konuda oldukça titiz davranıyor” diye konuştu.

Kamulaştırmanın ilçenin turizme açılması ve kazıların sürdürülmesi için olumlu bir adım olduğunu söyleyen Prof. Dr. Başaran, ”Enez’de birçok yer kamulaştırılmalı. 1980 yılından beri kamulaştırma bekliyorduk. Bölgede kazılar 1971 yılında başladı. 1978 yılından bu yana her yıl aralıksız kazı yapılıyor. Yine bu bölgede özel bir mülkiyetteki Roma dönemi hamamı ile Beylikler dönemi hamamı da kamulaştırma içine alınmalı” dedi.

-TARİHTE ENEZ-

Traklar’ın iskan yeri Enez’in tarihi MÖ 3000’e kadar uzanıyor. Ainos adını taşıyan ve adı Homeros Destanı’nda da geçen Enez, birçok ülkenin hakimiyeti altında bulundu. Son olarak Cenovalı Gattelusi ve Deorea ailelerinin hakim olduğu Enez’i 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından Has Yunus Bey, Osmanlı topraklarına kattı.

19.10.2009 Trakya Net Haber