Antik Kent’te Toplu Mezar Bulundu

909

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl ihale edilen Doğu Garajı Projesi’nin inşaat kazısı sırasında, ortaya çıkarılan Attaleia Antik Kenti’ne ait nekropolde (mezarlık), yapılan son çalışmalarda toplu mezar bulundu. Mezarda yaklaşık 100 kişinin kemikleri bulunuyor.

Mart 2008’den bu yana devam eden kazılarda çalışmalarında şu ana kadarki en büyük oda mezar bulundu. 5 metre 70 santimetre boyundaki bu en büyük mezarda yaklaşık 100 insana ait kemik tespit edildi. Kazı alanı sorumlusu arkeolog Aynur Tosun, o dönemde yaşanan veba hastalığı dolayısıyla bu kadar insanın bir mezarda toplu olarak gömüldüğünü düşündüklerini söyledi.

Kazı alanının Antalya tarihi açısından çok önemli olduğunu belirten Tosun, bu mezarlığın turizme de kazandırılabileceğini vurguladı. Tosun, gerekli düzenlemelerden sonra şehir merkezindeki nekropol alanının turizme çok büyük fayda sağlayacağını bildirdi. Tosun, isteyen herkesin, kazı alanına müdahale etmeden gelip alanı görebileceğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin kazıya büyük destek sunduğunu belirten Aynur Tosun, diğer ilgili kurumlardan da aynı desteği beklediklerini kaydetti.

Antalya’nın bilinen tarihini 100 yıl (2. yüzyıldan 3. yüzyıla) geriye çeken nekropol alanında, 18 aylık kazı çalışması sonucu şu ana kadar 760 mezar ortaya çıkarıldı.

22.10.2009 Zaman