Eski Köylü Garajında Mezar Aranacak

1634

eski-koylu-garajinda-mezar-aranacakProf. Dr. Serra Durugönülün, tarihi potansiyeli her zaman ön planda olan Tarsusta, böylesine önemli bir çalışmayı başlatmak için etüd ve proje çalışmalarını başlattığı ifade edildi.

Tarsus’ta Roma dönemine ait İsa’dan sonra 2. yüzyıla ait mezarların olabileceği düşüncesinden hareketle Kleopatra Kapısı yanındaki Köylü Garajı içindeki alanda ön çalışmalara başlanıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Tarsus Müze Müdürlüğü ve Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Bilimsel Danışmanlığı başkanlığında Köylü Garajında mezar alanı olup olmadığı konusunda arkeoloji fizik yöntemleriyle inceleme çalışmalarına başlandı.

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül’ün, tarihi potansiyeli her zaman ön planda olan Tarsus’ta, böylesine önemli bir çalışmayı başlatmak için etüd ve proje çalışmalarını başlattığı ifade edildi.

Roma dönemine ait İsa’dan sonra 2. yüzyılın sonlarına ait mezarların olabileceği düşüncesi savı ile çalışmalara başladıkları belirtilen Serra Durugönül, tonuzlu ve çok katlı mezarları ”Küçük Asya” olarak tabir edilen Türkiye sınırları için çok sık rastlanabilir mezar türü olmadığını, bu nun da kentin Roma dönemindeki ihtişamını göstermekte olduğunu dile getirdi.

Durugönül’ün, Tarsus Köylü garajındaki mezarlarının bulunma olasılığı karşısında kazı çalışmaları için Turizm Bakanlığı’na gerekli başvuruların yapılması için çalışmaların başlatıldığını ve ayrıca söz konusu kazı bölgesinin kamulaştırılmasının yapılmasını isteyeceği ifade edildi.

Söz konusu tarihi yer 1990 yılında Tarsus Belediyesi tarafından Emniyet Müdürlüğü binasının yapılması için Emniyete verildiği, ancak o sıralarda temel harfiyatı sırasında mezar bulunması nedeniyle Emniyet Müdürlüğü binası yapımından vazgeçildiği ve Emniyet Müdürlüğü binasının Adana caddesi üzerindeki şimdiki yerine yapıldığı belirtildi.

02.11.2009 Tarsus Haber