Lagina Antik Kenti Kazıları Bakanlar Kururu Kararıyla İptal Edildi

1014

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Lagina Antik Kenti kazıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişlerinin raporları doğrultusunda Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edildi.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, yaptığı yazılı açıklamada, Lagina ören yerine ruhsatsız bina ve tandır kuyusu yapıldığı, fıstık çamı dikildiği iddialarıyla ilgili olarak Yatağan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

Altıparmak, Lagina kazı evi deposunda nereden geldiği ve menşei belli olmayan envanterlik eser bulunduğunu, ilgili müzeye teslim edilmediğini ve taşınır kültür varlıklarının müzelere alınmasına ait yönetmeliğe aykırı uygulamalar yapıldığını belirterek, olayla ilgili mahkemenin devam ettiğini aktardı.

Vali Altıparmak, ”Kazı başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan hakkında, kurtarma kazısı yaptığı Beybağ mevkiinde Bakanlık ile TKİ arasındaki protokole aykırı davranarak, yetkisi olmadığı halde GELİ’ye dakapaj için izin vererek kültür varlıklarına zarar verdiği ve tahribatına yol açtığı için suç duyurusunda bulunulmuştur.” dedi.

Kazının iptal edildiği 2009 yılına ait 175 adet envanterlik eserin müzeye verildiğini ifade eden Altıparmak, Lagina ören yerinin Muğla Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nün denetiminde olduğunu, gece iki ve gündüz bir bekçiyle diğer görevliler tarafından korunduğunu belirtti.

Yatağan Kaymakamlığı’na bağlı güvenlik güçleriyle yeniden yapılan araştırmalar neticesinde, kaçak kazıya ve emaresine rastlanmadığını anlatan Vali Altıparmak, “Basında yer alan eserlerle ilgili 2 milyon liralık maddi değerden bahsedilmiştir. Bu, gerçekleri yansıtmayan âfaki bir rakam olup hayal ürünüdür. Mahkeme sona erdiğinde, eserlerle ilgili kıymet takdiri oluşturulacak bir komisyon tarafından yapılacaktır.” ifadesini kullandı.

03.11.2009 haberler.com