Sagalassos Antik Kentinde Kazı

1278

sagalassos-antik-kentinde-kaziKazılarda 83 adet envanterlik taşınır kültür varlığı çıkarıldığı bildirildi.

Burdur’un Ağlasun ilçesi sınırlarında yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde bu yıl yapılan kazılarda 83 adet envanterlik taşınır kültür varlığı, 275 adet de teşhir kalitesi düşük etütlük eser çıkarıldığı bildirildi.

Burdur Valisi İbrahim Özçimen, daha önceki yıllarda Roma İmparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius’a ait heykellerin çıktığı Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan çalışmalar hakkında basın toplantısı düzenledi.

Slayt gösterisi eşliğinde antik kent hakkında bilgi veren Özçimen, buranın tanıtım sloganı olarak ”Torosların incisi Sagalassos” cümlesinin kullanıldığını hatırlattı. Kentin bazı alanlarındaki kazı ve restorasyon çalışmalarının tamamlandığını, 8-10 ayrı alanda ise çalışmaların sürdüğünü anlatan Vali Özçimen, kentin tarihinin 12 bin öncesine kadar dayandığını belirtti.

Sagalasssos’ta üretilen seramiklerin sadece Anadolu içine değil, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın önemli antik kentlerine ticaret yoluyla ulaştığının bilindiğini vurgulayan Özçimen, kazı tarihi ile ilgili de bilgiler verdi.

Bu yıl 14 Haziranda başlayan kazı çalışmalarının 28 Ağustosa kadar sürdüğünü bildiren Özçimen, 101 işçi, 150 yabancı ve 95 yerli uzmanın çalışmalarda yer aldığını vurguladı.

Ekim ayı sonu itibariyle kenti 16 bin 296 kişinin ziyaret ettiğini açıklayan Özçimen, müze kartla birlikte 41 bin 105 TL gelir sağlandığını aktardı. Özçimen, kente gelen ziyaretçi sayısının her yıl arttığını da kaydetti.

Kentte biten ve devam eden kazı alanlarını tek tek sayan Vali Özçimen, kazılarda bu yıl ortaya çıkarılan 83 eserin 18’inin gümüş ve bronz sikke, 3’ünün kandil, 7’sinin pişmiş toprak kandil kalıbı, 33’ünün metal bulgu, 2’sinin oyun zarı, 2’sinin figürin parçası, 5’inin cam eser, 1’inin yüzük kaşı opak cam, 1’inin kemik sap, 4’ünün mermer heykel parçası, 1’inin boncuk, 3’ünün pişmiş toprak ağırlık, 3’ünün pişmiş toprak kap olduğunu açıkladı.

Buluntuların Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edildiğini ifade eden Özçimen, şunları söyledi:

”Kazı çalışmaları ekibi hem yabancı hem de yerli uzmanlardan oluşmaktadır. Kazı ekibimizin çalışmaları kazı, jeofizik araştırmalar, konservasyon ve restorasyon çalışmaları şeklinde yoğunlaşmıştır. Kazı evinde arşivleme sistemi yenilenmiş ve barkot sistemine benzer sisteme geçilmiştir. Devam eden çalışmalar yanında Macellum’da yeni kazı çalışması yürütülmüştür. Logar kapakları ve meydandaki havuz açığa çıkarılmıştır. Hamamda frigidaryum bilgileri açığa çıkarılmış ve Roma hamamı ısıtma sistemi hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Aşağı Agora’nın altındaki sütunlu yol açığa çıkarılmıştır.”

Özçimen, Burdur’un birkaç yıl içinde turizmde patlama yaşayacağını iddia etti. İki antik kentin Burdur’u önlenemez bir şekilde yükselteceğinin altını çizen Özçimen, ”Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay, birkaç kez habersiz bir şekilde Sagalassos’u gezmişti. Geçtiğimiz günlerde gezdiği Kibyra’yı da çok beğendiğini ifade etti. Sanırım buraya ayrılan ödeneklerde ciddi artış yaşanacaktır” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özçimen, yabancı heyetin sorumluluğundaki Sagalassos Antik Kenti’nde sürekli bakanlık yetkililerinin de görev yaptığını ifade etti.

Isparta’dan Sagalassos Antik Kenti’ne çıkan yolun Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın gündeminde olduğunu ve buranın iyileştirilmesi için çalışıldığının hatırlatılması üzerine Özçimen, şunları söyledi:

”Kazı yerine Isparta’dan gelen yolun iyileştirilmesine bazıları direnç gösteriyor. Ben bu yolları önemsiyorum. Çünkü yollar damarlar gibidir. Damarlar ne kadar açık olursa vücut sistemi o kadar iyi çalışır. Yollar ne kadar iyi olursa ziyaretçi sayısı o kadar artar. `Ispartalılar geliyor’ diye düşünmek doğru değil. Sagalassos Türkiye’nin hatta dünyanın bir varlığıdır. Burayı gezmeyi zorlaştırmamak, kolaylaştırmak gerekiyor.”

Burdur’a en az bir beş yıldızlı otel yapılması gerektiği anlatan Özçimen, kentte birkaç gün önce ilk dört yıldızlı otelinin açıldığını hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

”İnsanlar artık geldikleri, gezdikleri yerde dinlenmek istiyor. Yoksa bir çayımızı içip dönüyorlar. Yorgunluktan fazla kalmak, gezmek istemiyorlar. Yol ve barınma ile ilgili sıkıntılarımız var. Yollarla ilgili sıkıntımızı Kültür Bakanımıza aktardık. İnşallah barınma konusunda da yatırımcıları bekliyoruz.”

04.11.2009 Memleket Haber