Assos’ta 2009 Kazıları Sona Erdi

1026

assosta-2009-kazilari-sona-erdiÇanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nde 15 Temmuz’da başlayan 2009 yılı kazı çalışmalarında çok sayıda sikke, çocuk mezarları ve atölyeler bulundu.

Başarılı bir sezon geçirdiklerini belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Assos Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Arslan, kazıların 30 Ekim’de sona erdiğini kaydetti. 4 bin yıllık geçmişe sahip antik kentte bu yıl restorasyon ve düzenleme yaptıklarını ifade eden Doç. Dr. Arslan, Almanya’nın Cottbus, Münich ve Freiburg üniversiteleriyle yerli ve yabancı öğrenciler ve bilim adamlarının görev aldığını belirtti.

Özellikle agoranın kuzeyindeki stoa yapısı üzerinde yoğunlaştıklarını vurgulayan Arslan, burada gün yüzüne çıkan bulgular arasında yer alan sikkelerin, Assos’a yakın başka antik kentlerden getirildiğinin anlaşıldığını söyledi.

Bu yıl Ayazma Kilisesi’nin dış kısmında çalışma yaptıklarını, doğusunda çok sayıda çocuk mezarı ortaya çıkardıklarını anlatan Nurettin Arslan, şunları söyledi: “Bunlar arasında, tıp uzmanlarının bize verdiği bilgiye göre henüz doğmamış, düşük yapıldıktan sonra gömülmüş 6 veya 8 aylık çocuklar olduğunu da gözlemledik. Çocuk mezarlarına özellikle haçlar koyulmuş. Bu alanda gelecek yıl da çalışmayı planlıyoruz. Mezarlıktaki duvarın güneyinde kalan alanların mezarlık olarak kullanılmadığını tespit ettik. Burada büyük olasılıkla atölyeler olduğunu düşünüyoruz. Yoğun olarak hatalı kalıplar, ağırlıklar ve seramik örnekleri elde ettik. Şehrin güney yamaçlarında ise konut planları, yaşam şekilleri, su sistemleri ve sokaklar hakkındaki sorulara cevap aramak için kazıya başladık. Ortaya çıkarılan konutların, ağırlıklı olarak MS 4. yüzyılda kullanıldığını belirledik.”

Assos’un önemli bir turizm merkezi olduğunu ve burasını diğer ören yerlerinden ayıran bazı özellikleri bulunduğunu hatırlatan Arslan, taşların rengi olan gri, zeytin ağaçlarının rengi olan yeşil ve denizin rengi olan mavinin en güzelinin burada olduğunu dile getirdi.

05.11.2009 Gaste Bursa