Kelenderis’te Çalışmalar Tamamlandı

845

kelenderiste-calismalar-tamamlandiSelçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. K. Levent Zoroğlu başkanlığındaki Kelenderis antik kenti kazılarının 2009 yılı çalışmaları tamamlandı.

Zoroğlu, yaptığı açıklamada, Mersin’in Aydıncık ilçesinde 1987 yılından beri sürdürülen arkeolojik kazıların bu yılki bölümünde, çeşitli üniversitelerden öğretim üyesi ve öğrencilerin oluşturduğu 30 kişilik uzman ve ortalama 20 dolayında işçinin görev aldığını bildirdi.

Bu yılki çalışmalarda antik kentin Agora’sında 2003 yılında apsis bölümü bulunan Erken Hristiyanlık dönemine ait bazilikanın ön giriş avlusunun (atrium) tümüyle ortaya çıkarıldığını belirten Zoroğlu “Burasının ortası açık ve zemini taş plakalarla kaplı bir avlu olup, avlunun çevresi, dört tarafı sütunlar ve ayaklarla taşınan çatılarla örtülü. Burası asıl mekana giriş öncesinde yer alıyor” dedi. Zoroğlu, bu mekânda yer alan duvar derzleri, zemin kaplamaları ve sütun gövdelerinde basit onarımların da yapıldığı ifade ederek, şunları söyledi:

“Çalışmalar sırasında, bir bronz kandil, çeşitli vazolar ve yapıya ait çok sayıda mimari parça ile sikkeler ve yazıtlar bulundu. M.S. 7. yüzyıl ortalarında tahrip olan bazilikanın sonraki dönemlerde de içine, devşirme malzemeyle bazı basit yapıların inşa edildiğini gördük. 2009 yılı çalışmalarında ayrıca bazilikanın zemin mozaiklerinde onarımlar gerçekleştirildi.”

Zoroğlu, ayrıca 2009 yılı çalışmalarında, Aydıncık Devlet Hastanesinin yakınında bulunan Doğu Nekroplündeki mezarlardan birinin daha temizlendiğini, daha önceki yıllarda soyulmuş olan bu mezarın içerisinde birkaç seramik vazo bulunduğunu belirtti.

Zoroğlu, Selçuk Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aydıncık Belediye Başkanlığına çalışmalarına verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.

09.11.2009 Doğu Akdenizden